Rząd przyjął plan rozdziału uprawnień do emisji CO2
Rada Ministrów przyjęła Krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji ok. 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.
Dokument przedłożył minister środowiska Andrzej Kraszewski.
Plan rozdziału uprawnień do emisji, przygotowany w 2006 roku, został odrzucony przez Komisję Europejską w grudniu ub.r. Zdaniem Komisji, Polska przeszacowała wówczas plany produkcyjne polskich przedsiębiorstw i dlatego wnioskowała o zbyt dużą - zdaniem KE - liczbę uprawnień do emisji CO2.
Jak poinformował CIR, nowy plan uprawnień do emisji uwzględnia aktualną sytuację gospodarczą oraz realizuje zalecenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczące handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie.
W połowie ubiegłego roku Sejm uchwalił, a w sierpniu ub.r. prezydent podpisał ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, która pozwala na sprzedaż polskich nadwyżek ograniczeń emisji CO2.
Na początku marca br. minister środowiska Andrzej Kraszewski podpisał umowę na sprzedaż Japonii uprawnień do emisji CO2; przyniesie ona Polsce blisko 30 mln euro na ochronę klimatu. To kolejna, sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego zarobku na sprzedaży jednostek emisji CO2 do 55 mln euro łącznie.
Zgodnie z zatwierdzonym we wtorek planem, całkowita liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie 2008-2012 wynosi ponad 1 mld 42 mln ton.
Krajowa rezerwa uprawnień wynosi ponad 37 mln ton CO2 na 5 lat. W latach 2008-2009 z krajowej rezerwy wydano instalacjom ok. 5,3 mln uprawnień, co oznacza, że obecna rezerwa wynosi ponad 32 mln ton CO2.
Jak informują służby prasowe rządu, przy rozdziale uprawnień do emisji wzięto pod uwagę m.in. zobowiązania przyjęte przez Radę Europejską w marcu 2007 r. dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020.
Zgodnie z postanowieniami unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, od 2013 roku polskie przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną część uprawnień do emisji CO2 będą musiały kupować na aukcjach.