Rząd przyjął plan wprowadzenia euro w Polsce

Rząd przyjął tzw. mapę drogową przyjęcia Polski do strefy euro - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Rząd przyjął plan wprowadzenia euro w Polsce
Źródło zdjęć: © PAP

_ Postanowiliśmy zachować ten ambitny kalendarz przygotowania Polski do końca 2011 roku _ - powiedział.

Harmonogram zakłada, że Polska przystąpi do EMU 1 stycznia 2012 r.

W komunikacie napisano, że proces przygotowań podzielono na 4 etapy. Pierwszy przed włączeniem PLN do ERM2. Drugi od włączenia do ERM2 do decyzji Ecofin o uchyleniu derogacji. Trzeci od decyzji Ecofin do momentu przystąpienia do EMU i czwarty po przyjęciu euro.

Jak poinformował premier, rząd przyjął także projekt ustawy, który zawiera elementy mechanizmów wsparcia dla banków.

Obraz

_ To, co jest zawarte w ustawie, to gwarancje depozytów międzybankowych na zasadach odpłatnych, bliskich komercyjnym sprzed kryzysu _ - powiedział na konferencji po rządzie minister finansów Jacek Rostowski.

_ Gwarancje będą udzielane tylko bezpiecznym i silnym kapitałowo bankom i nie będą pełne _ - dodał.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Skarb Państwa będzie mógł udzielić wsparcie zagrożonym utratą płynności funduszom TFI lub ubezpieczycielom mającym siedzibę w Polsce.

"Wsparcie może być udzielane między innymi w formie gwarancji, pożyczek skarbowych, papierów wartościowych, sprzedaży papierów skarbowych z odroczonym terminem płatności lub rozłożeniem na raty" - napisano w komunikacie.

"Zgodnie z projektem Skarb Państwa będzie mógł udzielić gwarancji spłaty przez banki kredytu refinansowego zaciągniętego w NBP, aby nie utraciły one płynności" - dodano.

Z projektu ustawy wynika, że gwarancja może być udzielana do 50 proc. pozostającej do spłaty kwoty kredytu.

"Skarb Państwa mógłby też udzielić gwarancji spłaty kredytu lub linii kredytowych przyznanych przez banki innym bankom, aby utrzymały one płynność" - napisano.

PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)