Rząd przyjął projekt dot. opodatkowania akcyzą gazu ziemnego
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który przewiduje objęcie nim m.in. gazu ziemnego wykorzystywanego w celach opałowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. MF przygotowało jednak szereg zwolnień z podatku.
"Od 1 listopada 2013 r. akcyza obejmie wyroby gazowe, takie jak gaz ziemny i inne węglowodory. Jedynie do 31 października 2013 r. obowiązuje okres przejściowy, w którym gaz ziemny do celów opałowych jest w całości zwolniony z podatku akcyzowego. Po tej dacie Polska będzie stosować regulacje unijne, które przewidują zwolnienia tych wyrobów w konkretnych sytuacjach" - napisano w komunikacie CIR.
Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że akcyzę będą musiały odprowadzać wszystkie podmioty, których nie obejmuje katalog zwolnień zawarty w projekcie. Zgodnie z informacją CIR, jest on szerszy od katalogu zwolnień obowiązkowych, przewidzianych w przepisach unijnych.
Projekt zakłada, że z opodatkowania akcyzą zwolnione będą m.in. gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, żłobki, czy szpitale zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych.
Zwolnione będą także wyroby gazowe przeznaczone do celów opałowych: do przewozu towarów i pasażerów koleją; do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb, w leśnictwie; w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz do redukcji chemicznej.
Zwolnienie ma objąć także tzw. zakłady energochłonne, w których wprowadzono systemy służące osiąganiu celów ochrony środowiska lub podwyższaniu efektywności energetycznej, w których koszt zakupu gazu w wartości produkcji sprzedanej wynosi więcej niż 5 proc. Ponadto zwolnienie obejmie wyroby gazowe przeznaczone do użycia w procesie produkcji energii elektrycznej oraz użycia w procesie produkcji wyrobów energetycznych, a także do napędu samolotów i w żegludze (z wyłączeniem rekreacyjnych prywatnych rejsów i lotów).
Nie trzeba będzie także odprowadzać akcyzy od gazu ziemnego przeznaczonego do napędu stacjonarnych urządzeń, takich jak np. napędzana silnikiem spalinowym pompa czy sprężarka, czy od biogazu używanego do napędu stacjonarnych urządzeń w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu.
"Projekt wprowadza również mechanizm odejścia od niektórych zwolnień z akcyzy, w przypadku spadku ceny gazu ziemnego na krajowej giełdzie energii. Rząd zdecydował też o wprowadzeniu mechanizmu powrotu do zwolnień z akcyzy w sytuacji wzrostu ceny gazu ziemnego" - poinformowano w komunikacie. Zaznaczono, że nie będzie to dotyczyć jednak gospodarstw domowych oraz organizacji użyteczności publicznej, które będą korzystały ze zwolnień bez względu na wahania cen gazu ziemnego.