Rząd przyjął projekt przejściowego planu łagodzącego podwyższone standardy emisyjne
27.12. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął w czwartek projekt Przejściowego Planu Krajowego, który ma złagodzić skutki wprowadzenia docelowych standardów emisyjnych - podał CIR w...
27.12.2012 | aktual.: 27.12.2012 18:38
27.12. Warszawa (PAP) - Rząd przyjął w czwartek projekt Przejściowego Planu Krajowego, który ma złagodzić skutki wprowadzenia docelowych standardów emisyjnych - podał CIR w komunikacie. Plan dotyczy 73 obiektów (elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni).
Przejściowy Plan Krajowy to wynikająca z dyrektywy o emisjach przemysłowych derogacja od zaostrzanych od 2016 r. norm emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu.
Po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską, plan będzie obowiązywał od początku 2016 r. do końca czerwca 2020 r. Operatorzy uwzględnionych w nim obiektów będą musieli wywiązać się z dotrzymania przyznanych udziałów w pułapach emisji w poszczególnych latach jego realizacji.
"Pozwoli on złagodzić skutki wprowadzenia docelowych standardów emisyjnych, a odsuwając w czasie obowiązek ich stosowania zapewni czas na przeprowadzenie inwestycji, które pozwolą firmom dostosować się do wyśrubowanych wymogów emisyjnych np. przez wybudowanie instalacji odsiarczania lub odazotowania spalin" - podano w komunikacie.
Dyrektywa europejska z 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych wprowadza znaczne zaostrzenie standardów emisyjnych dla dużych źródeł spalania paliw, o mocy większej niż 50 MW, dotyczących dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz pyłu. (PAP)
morb/ jtt/