Trwa ładowanie...
dvv0y3t

Rząd przyjął projekt ustawy, by obniżyć CIT dla małych firm do 15% od 1 I 2017

Warszawa, 21.06.2016 (ISBnews) - Rząd przyjął projekt ustawy o podatku CIT, obniżający opodatkowanie dla małych firm do 15% i liczy, że będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., zapowiedziała premier Beata Szydło.

Share
dvv0y3t

"Rząd przyjął ustawę CIT obniżającą podatek z 19 do 15%. Ma dać firmom możliwość rozwijania się. To rozwiązanie jest rozwiązaniem bardzo korzystnym dla przedsiębiorców i jest jednym z pierwszych, które kierujemy do przedsiębiorców" - powiedziała Szydło podczas konferencji.

Dodała, że ma nadzieje, iż Sejm szybko przyjmie ustawę, tak aby mogła ona obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

"Przebadaliśmy 390 tys. podmiotów, które płacą podatek CIT, co stanowiło ok. 90% wszystkich podmiotów, które aktywnie płacą podatek i wyliczone skutki finansowe po stronie budżetu państwa oszacowaliśmy na kwotę 270 mln zł. Uznaliśmy, że możemy od 1 stycznia taką regulację obniżającą stawkę CIT wprowadzić, bo będziemy mieli zaawansowane zmiany systemu podatkowe w zakresie jego uszczelnienia i zmiany te zostaną zamortyzowane" - powiedział wiceminister finansów Wiesław Jańczyk podczas konferencji.

dvv0y3t

Dodał, że chodzi o ubytki w kwocie około 62 mln zł w kasie samorządów i około 200 mln zł po stronie budżetu.

"Będzie to zachęta do wychodzenia z szarej strefy i prowadzenia działalności przez wiele podmiotów" - powiedział wiceminister.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnych skutków dla małych, 1-osobowych firm prowadzących działalność gospodarczą, Jańczyk wskazał: "Jesteśmy przekonani, że wiele podmiotów często tych najmniejszych otrzyma zachęte do prowadzenia biznesu i otrzyma korzystniejsze warunku poprzez obniżenie daniny. Skutki wydają się być dobrze policzone".

"Obniżka podatku CIT to nasza pierwsza propozycja. Nie przewidujemy obniżki dla osób samozatrudnionych. Jesteśmy jednak w trakcie opracowywania dużej zmiany podatkowej i opracowywania nowego systemu podatkowego" - podkreśliła premier Szydło.

dvv0y3t

Ministerstwo Finansów już w lutym informowało, że przygotowało projekt ustawy obniżającej obciążenia podatkowe małych przedsiębiorców (podatników CIT). Jak wówczas podkreślano, dzięki niemu, ok. 90% podatników CIT będzie mogło skorzystać z obniżonej 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych.

Przedstawiciele małych i średnich firm wskazywali jednak, ta ustawa obejmie niewielką grupę mikroprzedsiębiorstw, a korzyści z tego tytułu będą bardzo małe.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów informowali wcześniej dzisiaj, że w resorcie trwają prace nad systemem ryczałtowym dla firm płacących podatek VAT. W marcu br. resort finansów podał, że dopiero rozważa takie rozwiązanie. Według pierwotnej koncepcji, podatkiem ryczałtowym byłyby objęte firmy o przychodach do 150 tys. zł rocznie.

(ISBnews)

dvv0y3t

Podziel się opinią

Share
dvv0y3t
dvv0y3t