Rząd przyjął projekt wspierający rozwój sektora rybackiego

Wzrost konkurencyjności sektora rybackiego
oraz modernizację i rozbudowę przemysłu rybnego zakłada przyjęty
we wtorek przez rząd projekt ustawy o wspieraniu zrównoważonego
rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu
Rybackiego.

03.03.2009 | aktual.: 04.03.2009 06:41

Przyszła ustawa ma być podstawą do realizacji Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007 - 2013". Środki na jego realizację będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR).

"Projekt zakłada inwestycje dotyczące statków rybackich, portów, przystani i miejsc wyładunku ryb. Przewidziano także premie za trwałe zawieszenie działalności połowowej, co powinno przyczynić się do ograniczania bezrobocia na obszarach przymorskich" - wyjaśnia w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Środki finansowe z EFR trafią również na tworzenie dodatkowych miejsc pracy poza sektorem rybackim oraz przekwalifikowanie z działalności połowowej na produkcyjną i usługową. Wsparcie dotyczyć będzie także poprawy stanu środowiska oraz ekoturystyki.

Pomoc będzie kierowana do tzw. lokalnych grup rybackich, w skład których wejdą gminy, rybacy, hodowcy ryb, przetwórcy produktów rybnych, a także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i zrzeszenia związane z sektorem rybackim.

Przyszła ustawa przewiduje dwa tryby przyznawania pomocy finansowej: na podstawie umowy o dofinansowanie oraz decyzji. W obu przypadkach pomoc będzie przyznawana na podstawie wniosku o udzielenie dofinansowania.

Osobą upoważnioną do przyznania pomocy na podstawie decyzji będzie dyrektor regionalnego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zgodnie z projektem, instytucjami zajmującymi się przyznawaniem pomocy będą: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, samorządy poszczególnych województw oraz jednostki sektora finansów publicznych lub fundacje, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa.

Projekt przewiduje pomoc finansową na realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich tworzonych i wdrażanych przez lokalne grupy rybackie.

W skład lokalnej grupy rybackiej mogą wejść m.in. gminy, rybacy, hodowcy ryb, ich przetwórcy oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia związane z rybactwem. Nadzór nad stowarzyszeniem będzie sprawować marszałek województwa.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)