Rząd przyjął projekty ustaw dotyczące finansowania nauki

Narodowe Centrum Nauki będzie mieć siedzibę w
Krakowie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Dodał, że
rząd przyjął projekty pięciu ustaw, które dotyczą finansowania
nauki i badań naukowych w Polsce.

03.12.2008 | aktual.: 04.12.2008 06:00

"Ustawy te z całą pewnością będą sprzyjały procesowi, na którym zależy nam wszystkim, na pewno mojemu rządowi, żeby pieniądze na naukę były większe, żeby trafiały tam, gdzie może powstać nowa myśl i żeby ta nowa myśl jak najszybciej stała się użyteczna z punktu widzenia polskiej gospodarki, polskiego przemysłu" - powiedział premier podczas wizyty w Krakowie.

Jak pokreślił Donald Tusk, chodzi o to, żebyśmy mieli poczucie, że pieniądze Polaków inwestowane w badania naukowe trafiają do "najzdolniejszych i najmądrzejszych", a wyniki pracy naukowców możliwie szybko mają korzystny wpływ na nasze życie.

Premier poinformował, że w Krakowie znajdzie się Narodowe Centrum Nauki, decydujące o podziale pieniędzy na tzw. badania podstawowe. Centrum ma być instytucją niezależną od decyzji politycznych, która będzie rozpatrywać wnioski składane "oddolnie" przez naukowców.

Donald Tusk wyjaśnił, że rozproszenie różnych instytucji państwowych jest świadomym działaniem. Jak mówił, chodzi o to, by nie wszystkie znajdowały się w stolicy, ale w miejscach najlepszych dla ich efektywnego działania i żeby Polska była krajem, gdzie jest wiele węzłów wiedzy i innowacji.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka sprecyzowała, że rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu pięć ustaw z pakietu "Budujemy na wiedzy - reforma nauki dla rozwoju Polski".

W skład tego pakietu wchodzą m.in. ustawa-matka o zasadach finansowania nauki, ustawa o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które będzie rozdzielać fundusze na badania stosowane mające strategiczne znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski i Krajowy Program Badań oraz ustawa o Narodowym Centrum Nauki, które będzie decydowało o podziale środków na badania podstawowe m.in. z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, fizyki i matematyki.

Zlokalizowane w Krakowie NCN będzie rozdzielać pieniądze w konkursach i będzie zobowiązane do przeznaczenia minimum 15 proc. wszystkich grantów na badania prowadzone przez początkujących naukowców. W pakiecie jest też projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk i o instytutach badawczych.

"Wszystkie te ustawy mają na celu zharmonizowanie przepisów o finansowaniu badań naukowych i finansowania infrastruktury badawczej" - mówiła Kudrycka. "Mamy nadzieję, że dzięki mechanizmom, procedurom i strukturom, które proponujemy doprowadzą do dużo wyższego poziomu polskiej nauki i zwiększenia jej konkurencyjności nie tylko na poziomie europejskim, ale i światowym" - podkreśliła minister nauki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)