Trwa ładowanie...

Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2011 rok

Rząd przyjął wstępnie w piątek wieczorem projekt budżetu na 2011 r., przewidujący deficyt w wysokości 40,2 mld zł. Rząd zmniejszył o ok. 1 mld zł wydatki państwa, jednocześnie zwiększając o taką samą kwotę dochody.

Rząd przyjął wstępnie projekt budżetu na 2011 rokŹródło: Jupiterimages
dhh73qa
dhh73qa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że projekt budżetu zostanie przekazany do konsultacji Komisji Trójstronnej do spraw Społeczno-Gospodarczych.

- Deficyt w przyjętym przez rząd projekcie budżetu nie zmienił się i w przyszłym roku ma wynieść 40,2 mld zł. Niewielkim zmianom uległy wydatki i dochody. Dochody są trochę wyższe niż w założonym projekcie, wyższa jest prognoza dochodów niepodatkowych. Wobec tego zwiększeniu uległy także wydatki, Rada Ministrów pozwoliła na uwzględnienie wyższych wydatków w resortach. Są one jednak zwiększone w minimalnym stopniu - powiedział PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

- Podstawowe parametry budżetu nie uległy zmianie, nie tylko te makroekonomiczne - dodał.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała PAP, że w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazł się zapis, iż zasiłek pogrzebowy zostanie obniżony z ok. 6 tys. do 4 tys. zł. Od 1 września 2010 r. do 30 listopada 2010 r. zasiłek ten wynosi 6395,70 zł.

dhh73qa

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że po stronie wydatków budżet ma być zmniejszony o 1 mld zł i jednocześnie o taką kwotę wzrosną dochody. Sawicki zaznaczył, że każdy z resortów wniósł poprawki do projektu budżetu na przyszły rok, ale są to zmiany "raczej kosmetyczne".

Dodał, że dodatkowe pieniądze dostanie policja i służba zdrowia, ministerstwo kultury i infrastruktury. Nie będzie wzrostu wydatków na cele administracyjne.

Minister powiedział, że jest zadowolony z propozycji budżetu dla rolnictwa na 2011 rok. Poinformował, że budżet ten będzie w 2011 r. nieco wyższy niż w tym roku. Są zapewnione środki na finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej. Będą także nieco większe pieniądze dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także dla instytutów naukowo-badawczych.

W przedstawionym przez resort finansów projekcie przewidziano, że tegoroczne wykonanie budżetu zamknie się deficytem 48,3 mld zł wobec 52,2 mld zł zapisanych w ustawie budżetowej. Wstępne dane ujawnione PAP przez źródło z MF wskazują, że deficyt budżetowy po sierpniu br. wyniósł ok. 36,5 mld zł, czyli ok. 70 proc. tegorocznego planu.

dhh73qa

Wzrost PKB zapisany w projekcie budżetu na 2011 rok ma wynieść 3,5 proc., inflacja średnioroczna 2,3 proc., a bezrobocie na koniec przyszłego roku 9,9 proc. Rząd planuje, że wpływy z prywatyzacji w przyszłym roku wyniosą 15 mld zł wobec 25 mld zł w 2010 roku.

Przed posiedzeniem Rady Ministrów rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że każdy z ministrów otrzymał od premiera Donalda Tuska zadanie szukania oszczędności w swoim resorcie.

dhh73qa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhh73qa