Rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Dzięki nowym przepisom firmy, które mają kłopoty finansowe, będą mogły uniknąć bankructwa czy likwidacji. Jednocześnie mają być chronione prawa wierzycieli.

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne
Źródło zdjęć: © Fotolia | Kzenon

"Wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miał pierwszeństwo przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości" - wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Zgodnie z proponowanymi przez resort sprawiedliwości zmianami przedsiębiorca będzie mógł wybrać sposób restrukturyzacji dopasowany do swoich potrzeb.

Przyjęte przez rząd założenia zakładają zrównanie wierzycieli prywatnych z publicznymi w kwestii zaspokajania roszczeń. Chodzi o to, by na wierzycielach publicznych wymusić w większym stopniu zaangażowanie w restrukturyzację firm, aby nie składali od razu wniosku o upadłość. "Kontrahenci upadłego przedsiębiorcy i fiskus będą zrównani w procedurze dochodzenia należności w postępowaniu upadłościowym" - wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości.

CIR poinformowało też, że rząd planuje też nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Ma ona wprowadzić nową definicję stanu niewypłacalności. A także uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej. "Obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. Aby to zmienić wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę" - podkreślono. Według CIR dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu, zmniejszą się też koszty takich postępowań.

Przyszła regulacja przewiduje też utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Upadłości, w którym mają się znaleźć m.in. informacje o prowadzonych sprawach upadłościowych oraz wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą też informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć ponadto, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru ma być bezpłatne.

Źródło artykułu:PAP
upadłośćfirmarestrukturyzacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)