Trwa ładowanie...

Rząd się pogubił ws. czternastek. Emeryci zapłacą podatek

Część seniorów zapłaci podatek za czternastą emeryturę. Jest to efekt Polskiego Ładu, który wprowadził sam rząd, ale najwyraźniej zapomniał o tych przepisach. - Tak to jest niestety, jeżeli z góry zakładamy, jak w komunizmie, że każdy ma tak samo i tyle samo, to potem przychodzi zaskoczenie - ocenia doradca podatkowy Radomir Szaraniec dla serwisu prawo.pl.

Rząd zmieni przepisy tuż przed wyborami? (amb) PAP/Zbigniew MeissnerRząd zmieni przepisy tuż przed wyborami? (amb) PAP/Zbigniew MeissnerŹródło: PAP, fot: PAP/Zbigniew Meissner
dds806z
dds806z

Ok. 8,8 mln emerytów i rencistów otrzyma we wrześniu czternastą emeryturę. Pierwsze przelewy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykonał 1 września, a kolejne terminy wypłat zaplanowano na 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Jak pisał pmoney.pl czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto (2202,50 zł netto). Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Przypomnijmy, że "obiecywane przez Jarosława Kaczyńskiego 2200 zł (2650 zł brutto - przyp. red.) otrzyma ok. 441 tys. osób. Chodzi o seniorów z minimalnymi emeryturami. Im wyższe świadczenie, tym kwota będzie mniejsza - to za sprawą składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego" - wskazywał "Fakt".

Czternasta emerytura i podatek

Dlatego wyższą kwotę od zapowiadanej otrzymają seniorzy pobierający emeryturę poniżej minimalnej. Ta obecnie wynosi 1445,48 zł netto (1588,44 zł brutto).

dds806z

Jest jednak problem, gdyż część seniorów po otrzymaniu czternastej emerytury będzie musiało zapłacić podatek dochodowy, gdyż przekroczą 30 tys. zł kwoty wolnej.

Prawo.pl podkreśla, że poprzez "znaczące zwiększenie wysokości tegorocznej czternastki" nie wzięto pod uwagę przepisów Polskiego Ładu, "które sam wprowadził, czyli wprowadzonej kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: PIT)" - czytamy w serwisie.

Wyższa wysokość czternastych emerytur wynika z zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który w drugiej połowie sierpnia prawdopodobnie pomylił kwoty brutto i netto, gdy przemawiał do zwolenników partii rządzącej podczas dożynek w Paradyżu.

To, że emeryci i renciści otrzymali już trzynastkę, a teraz otrzymają czternastkę, może spowodować, że już wykorzystali albo wykorzystają przy okazji czternastej emerytury kwotę wolną od podatku, co będzie wiązało się z koniecznością pobrania przez organ zaliczki na podatek dochodowy. To spowoduje, że wysokość czternastki będzie różna dla każdego emeryta i rencisty - podkreśla dla prawo.pl dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Natalia Wytrykowska z PIT w KPMG w Polsce dodaje, że wysokość czternastki uzależniona jest od podatków, chociaż "zgodnie z powszechnym mniemaniem emeryci z reguły nie płacą w Polsce podatku".

dds806z

Emerytura i podatki

- Takie założenie jest oczywiście błędne i nie wynika z żadnych regulacji ustawowych, a tylko z faktu, że kwoty emerytur w Polsce są niskie i nie przekraczają często kwoty wolnej od podatku, która w ostatnich latach została podwyższona do 30 tys. zł w ujęciu rocznym. Wobec powyższego, emerytów obciąża podatek dochodowy, który liczy się według skali podatkowej 12 proc. i 32 proc. oraz składka zdrowotna 9 proc. podstawy. Emeryci nie korzystają z kosztów uzyskania przychodu - wylicza ekspertka.

Trzynasta emerytura też jest obciążona podatkiem dochodowym oraz składką zdrowotną.

dds806z

W opinii doradcy podatkowego Radomira Szarańca znów popełniono ten sam błąd, co z Polskim Ładem. Nie wszyscy zarabiają tyle samo, więc nie wszyscy mają emerytury w tej samej wysokości. Niektórzy też dodatkowo pracują, będąc już na emeryturze. Dlatego tuż po wprowadzeniu Polskiego Ładu rząd ratował się nowym rozporządzeniem.

- Tak samo było z Polskim Ładem, kiedy zgodnie z buńczucznymi zapowiedziami nikt miał nie stracić na zmianach podatkowych i zmianie zasad opłacania składki zdrowotnej. (...) Tak to jest niestety, jeżeli z góry zakładamy, jak w komunizmie, że każdy ma tak samo i tyle samo, to potem przychodzi zaskoczenie - wskazuje Szaraniec.

Eksperci zaznaczają, że rząd może wprowadzić kolejne zmiany w przepisach tuż przed wyborami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dds806z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dds806z