Trwa ładowanie...

Rząd za podwyższeniem świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rząd przyjął we wtorek uchwałę umożliwiającą podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych, wypłacanych rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi - od 1 maja będzie to 1000 zł, od 1 stycznia 2015 r. - 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - 1300 zł netto - poinformował premier.

Share
Rząd za podwyższeniem świadczeń dla rodziców niepełnosprawnych dzieciŹródło: PAP
d1m36gv

Donald Tusk podkreślił, że jest to maksimum tego, co rząd obecnie może zrobić. Poinformował, że uchwała dotyczy przeniesienia środków z planu na remonty i budowę dróg lokalnych. - Idziemy na to ryzyko, ale większego ryzyka podjąć nie możemy, ze względu na możliwości finansowe państwa - powiedział.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że projekt ustawy ma trafić do Sejmu jako projekt komisji, co skróci proces legislacyjny.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, "podczas obrad zaprezentowano projekt ustawy, który umożliwi szybkie dochodzenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej. Zawiera on rozwiązania zakładające, że od 1 maja 2014 r. rodzice dziecka niepełnosprawnego otrzymają 1 000 zł miesięcznie (netto), od stycznia 2015 r. będzie to 1 200 zł (netto), natomiast od początku 2016 r. świadczenie wyniesie 1 300 zł (netto)".

d1m36gv

W Sejmie od siedmiu dni trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, domagają się m.in. podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego, ale od razu do poziomu płacy minimalnej, która w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto (ok. 1300 zł netto). W sobotę rozmawiając z nimi, premier Donald Tusk podkreślił, że na chwilę obecną taki wzrost nie jest możliwy.

Kosiniak-Kamysz powiedział, że o pracach nad projektem rozmawiał już z przewodniczącym komisji polityki społecznej i rodziny Sławomirem Piechotą i ustalono, że posiedzenie komisji odbędzie się w środę o godz. 12.

Według niego, jeśli posłowie zaakceptują projekt jako własny, jest możliwość rozpatrzenia go na najbliższym posiedzeniu Sejmu. - Pani marszałek Ewa Kopacz deklarowała, że jest taka możliwość - powiedział minister.

- Koszty wprowadzania tych zmian w tym roku to 180 mln zł. To jest to przesunięcie z funduszu drogowego. W 2015 r. będzie to 865 mln zł, w 2016 r. - ponad miliard zł - przypomniał.

d1m36gv

Minister zaznaczył, że rodzice nie mają się czego obawiać, bo w projekcie nie ma innych rozwiązań poza podwyższeniem świadczeń, nie zmienią się zasady ich przyznawania.

Według Donalda Tuska, projekt jest "bardzo daleko idący". - Bardzo skracający, w porównaniu do naszych zobowiązań i zapowiedzi, proces dochodzenia do płacy minimalnej - powiedział premier. Jak tłumaczył, rząd zdania nie zmieni, bo nie ma możliwości innych przesunięć w budżecie.

- Nie dlatego, żebyśmy byli za przesadnie usztywnieni, no bo poszedłem do nich, rozmawiałem, skorygowaliśmy swoje stanowisko, to jest efekt tych negocjacji, ale uczciwie i otwarcie mówimy: to jest maksimum tego, co możemy w tej chwili zrobić, to jest i tak bardzo poważny krok i żadnych innych przesunięć w budżecie nie widzimy - mówił premier.

Przypomniał, że jeśli chodzi o opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, to rząd we wtorek podjął też decyzję o zwrocie należnych im zasiłków. - Gdy otrzymamy uzasadnienie dla werdyktu Trybunału Konstytucyjnego, będziemy gotowi do pracy w taki sposób, aby znaleźć docelowe rozwiązanie także dla tej grupy - zapowiedział Tusk.

d1m36gv

Chodzi o projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych realizujący grudniowy wyrok TK. Zgodnie z nim opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Jak wyjaśniał minister pracy, pieniądze na wypłatę mają pochodzić w największej części z rezerwy MPiPS - ponad 1 mld zł, a "częściowo z rezerwy na klęski żywiołowe, z rezerwy dotyczącej zmian systemowych oraz promocji biopaliw".

Zasiłek dla opiekuna, w wysokości 520 zł miesięcznie, będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Na wypłatę mogą liczyć osoby, które spełniały warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych obowiązującej 31 grudnia 2012 r. Zasiłek będzie również przysługiwał po wejściu ustawy w życie, jeśli opiekun spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, które są wskazane w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją.

Zasiłek dla opiekuna będzie przyznawany na wniosek, który może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Organ, który wypłacał świadczenie pielęgnacyjne, będzie musiał w ciągu 14 dni od wejścia w życie tej regulacji poinformować osoby, którym prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku.

d1m36gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m36gv
d1m36gv