Rząd zaakceptował odpis podatkowy na Kościoły w wysokości 0,5 proc.

Rząd zaakceptował we wtorek możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd zaakceptował odpis podatkowy na Kościoły w wysokości 0,5 proc.
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska | Paweł Kozieł

06.03.2013 | aktual.: 06.03.2013 07:26

Rząd zaakceptował możliwość przekazania przez podatnika na rzecz wybranego Kościoła lub związku wyznaniowego odpisu podatkowego w wysokości 0,5 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Wysokość dobrowolnego odpisu na instytucje religijne w wysokości 0,5 proc. podatku zaakceptowali także biskupi na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski.

Możliwość półprocentowego odpisu na Kościoły i związki wyznaniowe to owoc kompromisu zawartego 21 lutego przez zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by dobrowolny odpis wynosił 0,3 procent, nie zgodził się na to Episkopat.

Nowe rozwiązanie ma obowiązywać od początku 2014 roku; podatnicy mogliby zatem dokonywać odpisu w rozliczeniu podatkowym za rok 2013. Będzie to rozwiązanie analogiczne do jednoprocentowego odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Szczegółowe rozwiązania mają zostać określone w obustronnej umowie pomiędzy rządem a Episkopatem, po czym do sejmu zostanie skierowany projekt ustawy o likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzeniu odpisu.

Porozumienie między rządem i Episkopatem przewiduje trzyletni okres przejściowy, w którym rząd ma wyrównywać ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego.

Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.

Obecnie z Funduszu Kościelnego finansowane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zgromadzeń kontemplacyjnych.

Z Funduszu są też pokrywane wydatki na działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)