Rząd zajmie się przepisami ws. alternatywnych funduszy inwestycyjnych

We wtorek rząd zajmie się projektem założeń przepisów, które mają uregulować działalność tzw. alternatywnych funduszy inwestycyjnych oraz podmiotów zarządzających takimi funduszami. Zezwolenie na zarządzanie nimi ma wydawać KNF.

Obraz
Źródło zdjęć: © Fotolia | jamdesign

Resort finansów tłumaczy w projekcie, że jego głównym celem jest wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy unijnej w sprawie zarządzających alternatywami funduszami inwestycyjnymi (ZAFI). Została ona przyjęta w reakcji na ryzyka, które pojawiły się w czasie kryzysu finansowego, związane z działalnością podmiotów zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Fundusze te (AFI) stosują różne techniki inwestycyjne oraz inwestują na różnych rynkach.

W dokumencie wskazano, że przyszła ustawa powinna określać m.in. podmioty objętej jej zakresem, czy wymóg prowadzenia działalności przez zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Zgodnie z założeniami, za AFI uznane będą Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte i Fundusze Inwestycyjne Zamknięte. Za ZAFI uznane zostaną towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzające nimi oraz spółki kapitałowe (w tym spółki europejskie), które gromadzą kapitał od wielu inwestorów.

"Przykłady innych państw członkowskich wskazują również, że uzasadnionym jest uznanie za AFI spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych prowadzących przedmiotową działalności, w których komplementariuszem jest osoba prawna, odpowiedzialna za zarządzanie aktywami funduszu oraz zarządzanie ryzykiem. W tym przypadku komplementariusz powinien być uznany za ZAFI" - wyjaśniono w projekcie założeń.

W założeniach nie przewidziano zmian w zakresie licencjonowania funduszy SFIO i FIZ, a udzielone dotychczas zezwolenia na utworzenie tych funduszy pozostaną w dalszym ciągu aktualne.

Zgodnie z założeniami w ustawa określi warunki prowadzenia działalności przez ZAFI, w tym obowiązek opracowania polityki wynagrodzeń, zapobiegania występowaniu konfliktów interesów i ochrony informacji, a także obowiązek zarządzania ryzykiem oraz wymogi organizacyjne. Ponadto ustawa określi zasady powierzania innym podmiotom czynności związanych z działalnością prowadzoną przez ZAFI, a także wymogi kapitałowe i obowiązki informacyjne ZAFI.

Wyjaśniono, że zgodnie z dyrektywą AFI musi udostępniać inwestorom precyzyjne informacje dotyczące między innymi faktycznego przedmiotu ich działalności, celu inwestycyjnego, polityki i strategii inwestycyjnej. Ponadto informacje te muszą obejmować ryzyka związane z inwestowaniem, sposób wyceny aktywów, ofertę produktu inwestycyjnego, prawa i obowiązki inwestorów, czy sposób wejścia w inwestycję i wyjścia z niej.

Zaznaczono, że obowiązkiem podania inwestorom stosownych informacji objęte mają być wyłącznie informacje, które nie znalazły się w dokumentach informacyjnych sporządzanych w związku z publicznym oferowaniem praw uczestnictwa tych funduszy. Analogiczne rozwiązanie powinno być przyjęte w stosunku do SFIO i FIZ, w stosunku do których obowiązujące przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych przewidują już szerokie obowiązki informacyjne.

W przyszłej ustawie znajdą się także regulacje określające obowiązki ZAFI związane z przejęciem przez nie kontroli nad spółkami nienotowanymi na rynku regulowanym i emitentami, czy zasady wprowadzania praw uczestnictwa alternatywnych funduszy do obrotu oraz tworzenia oddziałów i wykonywania działalności przez ZAFI w innych państwach UE. Ponadto resort finansów postanowił, że w ustawa będzie zawierać przepisy dotyczące nadzoru, kar oraz tajemnicy zawodowej.

Źródło artykułu:
Wybrane dla Ciebie
Podwyżki w ALDI. Oto nowe zarobki kasjerów
Podwyżki w ALDI. Oto nowe zarobki kasjerów
Tańczył tam cały region. Czy gleba pod kultową dyskoteką jest skażona?
Tańczył tam cały region. Czy gleba pod kultową dyskoteką jest skażona?
Byłą siedzibę Amber Gold czeka rozbiórka. Oto co powstanie w zamian
Byłą siedzibę Amber Gold czeka rozbiórka. Oto co powstanie w zamian
"Dantejskie sceny na szpitalnych oddziałach". Minister apeluje
"Dantejskie sceny na szpitalnych oddziałach". Minister apeluje
Gigantyczna kara dla Biedronki. Ostra odpowiedź dyskontu
Gigantyczna kara dla Biedronki. Ostra odpowiedź dyskontu
Ważne zmiany dla cudzoziemców w Polsce. "Podwyżki są bulwersujące"
Ważne zmiany dla cudzoziemców w Polsce. "Podwyżki są bulwersujące"
Podwyżki i dłuższe urlopy. Oto co czeka pracowników po 1 stycznia
Podwyżki i dłuższe urlopy. Oto co czeka pracowników po 1 stycznia
Duża zmiana w Kodeksie pracy. Wkurza pracodawców, cieszy pracowników
Duża zmiana w Kodeksie pracy. Wkurza pracodawców, cieszy pracowników
105 mln zł kary dla właściciela Biedronki. Poszło o promocje
105 mln zł kary dla właściciela Biedronki. Poszło o promocje
Sprzedaż spadła nawet o 75 proc. Deweloperzy robią duże promocje
Sprzedaż spadła nawet o 75 proc. Deweloperzy robią duże promocje
Polki skarżą się na niemiecki sklep. UOKiK bada sprawę
Polki skarżą się na niemiecki sklep. UOKiK bada sprawę
Chcą zmian w waloryzacji. Emerytury skoczą w górę
Chcą zmian w waloryzacji. Emerytury skoczą w górę
ZACZEKAJ! ZOBACZ, CO TERAZ JEST NA TOPIE 🔥