Trwa ładowanie...

Rząd zdradził prognozy ws. inflacji. Emerytury wyższe o prawie 10 proc.

Rząd w budżecie założył, że inflacja na ten rok wyniesie 3,3 proc. W Aktualizacji Planu Konwergencji, którą Polska raz w roku przesyła do Brukseli, rząd podaje prawdziwą wysokość średniorocznej inflacji. Rząd przewiduje, że wyniesie 9,1 proc. To oznacza, że emeryci będą mogli liczyć na rekordową waloryzację. PiS chce także przedłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych.

Rząd w końcu to przyznał. Średnioroczna inflacja w tym roku przekroczy 9 proc. To oznacza rekordowe podwyżki emerytur Rząd w końcu to przyznał. Średnioroczna inflacja w tym roku przekroczy 9 proc. To oznacza rekordowe podwyżki emerytur Źródło: EAST_NEWS, fot: Andrzej Iwanczuk/REPORTER
d225gyn
d225gyn

Aktualizacja Planu Konwergencji to dokument, na podstawie którego planuje się najważniejsze wydatki państwa i tworzy ustawę budżetową na 2023 r. Właśnie w tym dokumencie, przygotowanym dla Brukseli, Ministerstwo Finansów zdradziło, że spodziewa się średniorocznej inflacji w 2022 r. na poziomie 9,1 proc.

W 2023 r. znajdzie się na poziomie 7,8 proc., w 2024 r. spadnie do 4,8 proc., a w 2025 r. wyniesie 3,5 proc. - ocenia rząd.

Ceny dóbr i usług były w marcu średnio o 11 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. W porównaniu ze statystykami sprzed miesiąca mamy do czynienia z bardzo silnym wzrostem dynamiki cen. Drożyzna najbardziej daje się we znaki w kategoriach takich jak: paliwa, energia i żywność. W XXI wieku inflacja w Polsce tylko raz była wyższa - w połowie 2000 roku.

Rekordowa waloryzacja w 2023 r.

Jak czytamy w "Fakcie", nowe prognozy rządu pozwalają już teraz wyliczyć, jakie będą podwyżki emerytur i rent w przyszłym roku. Przypomnijmy, waloryzacja świadczeń odbywa się w marcu, raz w roku, a jej wysokość zależy m.in. od wskaźnika inflacji. Rekordowa drożyzna, oznaczać będzie rekordową waloryzację - informuje dziennik.

d225gyn

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

W swoich wyliczeniach gazeta uwzględniła także inne planowane zmiany – czyli obniżkę PIT do 12 proc., którą obiecał rząd.

Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy? Co najmniej 10-procentowe. Emeryt, który pobiera świadczenie w wysokości 1547 zł, może liczyć na 140 zł więcej. Jeśli pobierasz 2 tys. zł emerytury, po waloryzacji dostaniesz o 182 zł więcej.

Rządowe tarcze będą przedłużone? Rząd analizuje

W związku z szalejącą drożyzną rząd także poważnie analizuje przedłużenie obowiązywania tarcz antyinflacyjnych. Całoroczny skutek finansowy tych rozwiązań w 2022 roku szacuje się na 0,8 proc. PKB - podano w pełnej wersji Aktualizacji Programu Konwergencji.

Obniżki podatków obowiązują od 1 lutego na okres sześciu miesięcy, tj. do końca lipca 2022 roku. Najważniejsze założenia tarczy antyinflacyjnej 1.0 to: obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 roku, zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23 na 5 proc. – od stycznia do marca 2022 roku, obniżka VAT na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 do 8 proc. – od stycznia do marca 2022 roku, obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy – do końca maja 2022 roku.

d225gyn

Tarcza antyinflacyjna 2.0 obejmuje: obniżenie podatku VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa, przedłużenie 5 proc. stawki VAT na prąd, obniżenie stawki VAT na ciepło do 5 proc., wprowadzenie zerowej stawki VAT na nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, wprowadzenie zerowej stawki VAT na gaz ziemny, wprowadzenie zerowej stawki VAT dla podstawowych produktów żywnościowych objętych wcześniej stawką 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d225gyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225gyn