Trwa ładowanie...

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Premier: zdecyduję w połowie roku

- Po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej powrót do poprzednich stawek podatkowych powinien być łagodny i selektywny - ocenił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu tarczy antyinflacyjnej nie jest przesądzona i zostanie podjęta w połowie roku.

Większość rozwiązań wprowadzonych w ramach tzw. tarcz antyinflacyjncyh jest czasowa i ma obowiązywać do końca lipca. Czy zerowa stawka VAT na żywność zostanie przedłużona? Większość rozwiązań wprowadzonych w ramach tzw. tarcz antyinflacyjncyh jest czasowa i ma obowiązywać do końca lipca. Czy zerowa stawka VAT na żywność zostanie przedłużona? Źródło: East News, fot: FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS
d3qw380
d3qw380

Premier, zapytany czy została już podjęte decyzja ws. przedłużenia tzw. tarcz antyinflacyjnych, powiedział, że "taka decyzja nie jest przesądzona".

Premier ma prognozę, ale podchodzi do niej z pokorą

- Nie wiemy jak będzie kształtowała się inflacja w II-III kw. tego roku. Ta decyzja będzie podjęta w stosownym czasie, około połowy roku. Liczę, że wtedy inflacja będzie już w mocnym trendzie spadającym, ale podchodzę do tego z pokorą, nie wiem - przyznał.

Obniżka VAT-u na żywność. Różnicy nie widać. "Nic na tym nie zyskamy"

Zapytany o wygasanie tarczy antyinflacyjnej Morawiecki powiedział:

d3qw380

- Po sierpniu tego roku raczej przewiduję taki scenariusz, żeby nie było gwałtownego powrotu do poprzednich stawek, żeby ten powrót był łagodny, żeby był selektywny, żeby odpowiadał projekcji inflacji w kolejnych miesiącach.

Większość rozwiązań wprowadzonych w ramach tzw. tarcz antyinflacyjncyh jest czasowa i ma obowiązywać do końca lipca. Przedstawiciele rządu wielokrotnie zaznaczali jednak, że w razie konieczności rozwiązania te mogą zostać przedłużone.

W środę podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, powiedział, że ma nadzieję, iż rządowe tarcze zostaną przedłużone do końca roku.

d3qw380

VAT zerowy a obniżki mizerne

1 lutego weszła w życie tarcza antyinflacyjna 2.0, za pomocą której rząd chce przyhamować szalejącą drożyznę. Jednym z jej elementów jest obniżka VAT-u do zera na te produkty spożywcze, które dotychczas były objęte 5-procentową stawką.

Wśród nich jest między innymi pieczywo. Jeszcze zanim zmiany weszły w życie, eksperci ostrzegali, że wcale nie musi to oznaczać obniżek cen na półkach. Przykład naszego czytelnika pokazuje, że tak właśnie się stało.

Nasz czytelnik z Poznania wysłał nam za pośrednictwem platformy dziejesie.wp.pl zdjęcia trzech paragonów za zakupy w tym samym sklepie. Kupował pieczywo, czyli produkt objęty obniżką VAT-u.

d3qw380

Paragony są z początku stycznia tego roku, z końca stycznia i z początku lutego, czyli już po wejściu w życie zerowego VAT-u na część produktów spożywczych. Na każdym paragonie powtarzają się dwa produkty: chleb z kodem 7236 i bułki z kodem 1515. Jak się okazuje, zamiast spaść, ceny w ciągu ostatniego miesiąca poszły w górę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qw380
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qw380