Trwa ładowanie...
d1odsjk

Rząd zgodził się na podniesienie kapitału zakładowego Węglokoksu

Rada Ministrów zgodziła się we wtorek na wniesienie udziałów należących do Skarbu Państwa w PSK-Rzeszów do Węglokoksu w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale Węglokoksu. Zgodziła się też na wniesienie do Węglokoksu akcji SP w spółce Huta Pokój.
Share
d1odsjk

"Rząd zgodził się na wniesienie do spółki "WĘGLOKOKS" SA 4.463 udziałów należących do Skarbu Państwa w spółce Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "PSK-Rzeszów" Sp. z o.o., co stanowi 85,01 proc. kapitału zakładowego tej spółki. Wartość tych udziałów to 3.335.244,53 zł. Operacja ta zostanie przeprowadzona w zamian za objęcie przez Skarb Państwa 333.524 akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki "WĘGLOKOKS" SA o łącznej wartości 3.335.240,00 zł" - czytamy w komunikacie CIR.

CIR podkreśla, że kluczowa rola, jaką w procesie restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego odgrywa Węglokoks, "wymaga podniesienia kapitału zakładowego tej spółki". "Chodzi o wzmocnienie jej sytuacji finansowej i majątkowej w celu przekształcenia w silny podmiot aktywnie działający w otoczeniu górnictwa i energetyki, posiadający możliwości finansowania działań zmierzających do poprawy sytuacji spółek sektora górnictwa węgla kamiennego" - argumentuje CIR.

Jak wskazuje Centrum Informacyjne Rządu, składy węgla będące w posiadaniu PSK Rzeszów mają być ważnym elementem rozwoju grupy Węglokoks, także jeśli chodzi o jej plany rozszerzenia działalności o wydobycie węgla kamiennego i rozpoczęcie działalności jako samodzielny producent i dystrybutor węgla kamiennego. Składy te - jak dodaje CIR - mogą też zostać wykorzystane w procesie rozwoju spółki Państwowe Składy Węgla. Spółka ta jest w fazie tworzenia przez: Kompanię Węglową SA, Katowicki Holding Węglowy SA i Węglokoks SA.

d1odsjk

"Z kolei pozytywne rezultaty tej operacji dla PHU "PSK-Rzeszów" Sp. z o.o., to uzyskanie dostępu do wyrobów węglowych po atrakcyjnych cenach i środków na modernizację spółki, a także możliwość przystępowania do przetargów publicznych, których wartość aktualnie przekracza zdolności finansowe spółki" - przekonuje CIR.

Rada Ministrów wyraziła również zgodę na wniesienie do Węglokoksu akcji należących do Skarbu Państwa w spółce Huta Pokój z siedzibą w Rudzie Śląskiej "w zamian za objęcie akcji w podwyższonym kapitale tej spółki (Węglokoksu - PAP)". W komunikacie nie podano więcej szczegółów wskazując, że dokument opatrzony jest klauzulą "zastrzeżone".

d1odsjk

Podziel się opinią

Share
d1odsjk
d1odsjk