Trwa ładowanie...
d42gsyk
d42gsyk

Rzeszów/ 53 inwestycje w Kontrakcie Terytorialnym dla Podkarpacia

24 inwestycje na liście podstawowej oraz 29 na rezerwowej znalazły się w uzgodnionym już z rządem Kontrakcie Terytorialnym woj. podkarpackiego - poinformował w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl.
Share
d42gsyk

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa.

Marszałek dodał, że "w grze"oprócz projektów z listy podstawowej i rezerwowej jest jeszcze 30 przedsięwzięć, które będą negocjowane, kiedy np. znane będą szczegóły unijnych programów krajowych i regionalnych. Obecnie rząd negocjuje z KE szczegóły tych programów.

Ortyl przypomniał, że kwestią sporną w czasie negocjacji był brak uwzględnienia w KT budowy drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa. Z tej przyczyny samorząd nie podpisał KT na początku listopada.

d42gsyk

"Udało nam się zapisać na liście podstawowej budowę S19 od Rzeszowa (Kielanówki) do Babicy. Dwa pozostałe etapy tej inwestycji są na liście rezerwowej. Myślę, że warto było o to dłużej negocjować i starać się. To jest bardzo dobra wiadomość dla województwa podkarpackiego" - mówił marszałek.

Droga ekspresowa S19 jest niezwykle ważna dla regionu i całej wschodniej części Polski. Trasa w naszym kraju ma przebiegać od granicy z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku. Plany zakładają, że polska S19 będzie częścią korytarza transeuropejskiego "Via Carpatia". Szlak ten ma rozpoczynać się na północy Europy w Kłajpedzie na Litwie i będzie biegł przez Polskę i dalej na południe przez Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do Grecji.

Wśród innych projektów, które znalazły się w podkarpackim KT, są m.in. Aglomeracyjna Kolej Podmiejska wraz z budową linii kolejowej do lotniska w Jasionce, budowa południowej obwodnicy Rzeszowa, Centrum Badawczo-Rozwojowe Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej, elektryfikacja linii kolejowej Rzeszów-Ocice oraz Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne.

Zdaniem Ortyla, jednym z najważniejszych projektów zapisanych w KT jest również "Błękitny San". Inwestycja ta zakłada uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin położonych wzdłuż rzeki San - od źródeł do jej ujścia do Wisły. Wartość projektu oszacowano na 1,6 mld zł. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość wody w zalewie Solińskim i Myczkowskim.

W sumie na Podkarpacie w ramach KT trafić ma ok. 22 mld zł.

d42gsyk

Podziel się opinią

Share
d42gsyk
d42gsyk