Trwa ładowanie...

"S": nie wiązać świadczeń pielęgnacyjnych z płacą minimalną

NSZZ "Solidarność" zaapelowała w środę do senatorów o niewiązanie waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów dzieci niepełnosprawnych z płacą minimalną. Taką poprawkę do ustawy przyjętej przez Sejm pozytywnie zaopiniowała senacka komisja.

Share
"S": nie wiązać świadczeń pielęgnacyjnych z płacą minimalną
Źródło: AFP
d1n9b8m

W środę ustawą zajął się Senat na plenarnym posiedzeniu.

W ocenie Solidarności waloryzacja świadczeń pielęgnacyjnych powinna być powiązana ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ten wzrost zależny jest od stanu gospodarki, a nie przetargu politycznego, jak w przypadku decyzji o wysokości płacy minimalnej - przekonuje związek.

d1n9b8m

Solidarność uważa, że zaproponowana przez Jana Libickiego (PO) zmiana, która realizuje zapowiedź ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, to oszustwo wobec rodziców dzieci niepełnosprawnych. Poprawka zakłada gwarancję regularnej waloryzacji świadczeń, proporcjonalnie do wzrostu płacy minimalnej.

- Jeśli Senat przyjmie ustawę z poprawką senatora Libickiego, co przy obecnej arytmetyce senackiej jest wręcz pewne, płaca minimalna będzie obciążona wielosetmilionową podwieszką. Spowoduje to, że płaca minimalna nie będzie istotnie rosła, a wręcz przeciwnie, należy się spodziewać zamrożenia jej wysokości. Tym samym świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci nie tylko, że nie będzie właściwie waloryzowane, a wręcz przeciwnie - jego wartość realna będzie spadać - powiedział PAP rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski.

Związkowcy uważają, że poprawka rozmontowuje system płacy minimalnej, który od 2002 r. nie jest powiązany z wysokością różnych świadczeń finansowanych przez budżet państwa. Wcześniej waloryzacja takich świadczeń była uzależniona od obowiązującego wówczas najniższego wynagrodzenia. Dzięki nowej kategorii "płacy minimalnej" jej wzrost nie obciążał budżetu.

- Takie rozwiązanie niestety wpisuje się w politykę tego rządu i tej koalicji rządzącej, który swoimi decyzjami skłóca kolejne środowiska, tym razem konfrontując ubogich pracujących i środowiska osób niepełnosprawnych - ocenił Lewandowski.

d1n9b8m

Senat omawia w środę dwie ustawy dotyczące wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych, które w piątek uchwalił Sejm. Senacka komisja rodziny i polityki społecznej chce wprowadzenia poprawek do ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców niepełnosprawnych dzieci; mają one zagwarantować coroczną waloryzację tego świadczenia. Z kolei ustawę przywracającą zasiłki odebrane części opiekunów dorosłych niepełnosprawnych komisja proponuje przyjąć bez poprawek.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych podwyższa świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy zawodowej, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi. Przewiduje ona, że świadczenie od maja wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. do 1200 zł, a od 2016 r. do 1300 zł netto.

Z kolei zasiłek w wysokości 520 zł dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych przywraca ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. Ma ona zrealizować grudniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

d1n9b8m

Podziel się opinią

Share
d1n9b8m
d1n9b8m