Trwa ładowanie...
digivmo
18-11-2015 13:57

S&P: Polska powinna postawić na rozwój sektora innowacyjności i usług

Warszawa, 18.11.2015 ( ISBnews) - Polska powinna redefiniować obecne kierunki rozwoju gospodarczego i szybciej rozwijać sektor innowacyjności i usług, powiedział główny ekonomista Standard & Poor's dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Jean Michel Six.

digivmo
digivmo

"Perspektywy dla rozwoju Polski są pozytywne, ale przed Polską stoi główne wyzwanie, takie jak obranie 'specjalizacji'" - powiedział Jean Michel Six podczas konferencji "Międzynarodowe perspektywy gospodarcze".

Według niego, polska gospodarka napędzana jest głównie przez konsumpcję wewnętrzną, dzięki pozytywnym trendom zauważalnym w poziomie wynagrodzeń i na rynku pracy. Jedynie wydajność pracy przestała się znacząco poprawiać od 2013 r.

Six skomentował również piątkowy zamach w Paryżu. Jego zdaniem, rozważane obecnie uszczelnianie granic strefy Schengen ze względu na zagrożenie terrorystyczne w dłuższej perspektywie byłoby bardzo szkodliwe dla przepływu towarów i usług. Wyraził nadzieję, że Europa oprze się zamykaniu granic.

Ekonomista uważa, że w 2016 roku i w kolejnych latach perspektywy rozwoju gospodarki Chin podlegać będą cyklowi spowolnienia, ale nie należy obawiać się dramatycznego załamania wzrostu PKB w Chinach.

"Chiny jednakże tracą swoją konkurencyjność z uwagi na wyczerpywanie się zasobów taniej siły roboczej z chińskiej prowincji i wzrostowi płac. Chiny gospodarczo wkraczają w nowy okres" - powiedział Six.

Odnosząc się do tendencji na rynkach surowców, wskazał, że światowe ceny surowców mają za sobą okres "super cyklu", zaś ceny ropy będą rosły bardzo wolno.

(ISBnews)

digivmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
digivmo