Są dobrze wykształcone i nie mają pracy
Ponad połowa bezrobotnych na Warmii i Mazurach to kobiety, zwłaszcza młode i
lepiej wykształcone niż mężczyźni.
25.11.2009 | aktual.: 25.11.2009 16:28
Z danych przekazanych PAP przez biorącą udział w kongresie wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszulę Pasławską wynika, że wśród bezrobotnych w regionie prawie 57 procent to kobiety.
"Co czwarta bezrobotna nie ukończyła 25. roku życia, a jedna trzecia z nich ma od 25 do 34 lat" - powiedziała Pasławska. Dodała, że wśród zarejestrowanych bezrobotnych, którzy legitymują się wykształceniem wyższym, kobiety to prawie 65 proc.
Z danych zaprezentowanych na konferencji wynika, że pracujące kobiety na Warmii i Mazurach przeciętnie zarabiają 2,5 tys. zł, zaś przeciętna płaca mężczyzn to blisko 3,5 tys. zł. Dodatkowo kobiety bardziej niż mężczyźni w związku z kryzysem gospodarczym boją się utraty pracy i zmniejszenia ich zarobków.
"W polityce i działalności publicznej kobiet także jest mniej. Co prawda w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego są dwie kobiety, ale zaledwie co szósty samorządowiec regionu to kobieta. Na 45 burmistrzów tylko siedem to kobiety, a wśród 76 wójtów tylko 11 jest paniami" - powiedziała Pasławska.
Konferencję poświęconą kobietom zorganizował w Olsztynie Kongres Kobiet. Spotkanie odbyło się w ramach akcji zbierania podpisów pod ustawą o parytetach. Przewodnicząca PKKP Lewiatan Henryka Bochniarz poinformowała, że akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy trwa w całym kraju, według jej szacunków zebrano już ok. 70 tys. podpisów (do złożenia w sejmie obywatelskiego projektu ustawy potrzeba 100 tys.). Bochniarz dodała, że 5 grudnia w całym kraju ponownie odbędzie się ogólnopolska akcja zbierania podpisów - pierwsza taka inicjatywa odbyła się w minioną sobotę.
Bochniarz powiedziała także uczestniczkom konferencji, że ma nadzieję, że 22 grudnia podczas spotkania z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim przekaże mu obywatelski projekt ustawy z "wymaganą ilością podpisów plus jeszcze trochę więcej".
W konferencji "Czas na kobiety" uczestniczyło wiele pań z całego regionu - oprócz dyskusji o roli kobiet w życiu publicznym uczestniczki dzieliły się doświadczeniami i spostrzeżeniami, namawiały wzajemnie do odważnego realizowania marzeń "w świecie zdominowanym przez panów".
jwo/ itm/ jbr/