Trwa ładowanie...

Są wyniki głosowania ws. referendum emerytalnego

Nie będzie referendum ws. podniesienia wieku emerytalnego - zdecydował Sejm.

Są wyniki głosowania ws. referendum emerytalnegoŹródło: PAP/Leszek Szymański
d4ed725
d4ed725

Za przeprowadzeniem referendum głosowało 180 posłów, przeciw było 233, a 42 wstrzymało się od głosu.

Referendum ws. podwyższenia wieku emerytalnego domagał się NSZZ "Solidarność". "Solidarność" zebrała około 1,5 miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy emerytalnej, która zakłada, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn miałby być wydłużony i zrównany do 67 roku życia. Zgodnie z koalicyjnym kompromisem, będzie możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Kobiety w wieku 62 i po przepracowaniu 35 lat, mężczyźni po ukończeniu 65 i po przepracowaniu 40 lat. Świadczenie będzie wynosiło 50 proc. wypracowanej emerytury.

Tuż po głosowaniu rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział, że jego klub, w razie odrzucenia inicjatywy referendalnej, złoży swoją. Jak podkreślał, Sojusz - podobnie jak "Solidarność" - zbierał podpisy w sprawie referendum. Jak dodał, często podczas zbierania podpisów podchodzili do polityków SLD młodzi ludzie, którzy pytali o swoją przyszłość i o to, czy nie będą musieli wyjeżdżać z kraju w poszukiwaniu pracy.

Posłowie PiS, SLD i Solidarnej Polski poparli w piątek wniosek NSZZ "Solidarność" o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego. PO i PSL były przeciwko, a Ruch Palikota wstrzymał się od głosu.

d4ed725

Sejm nie poparł w piątek wniosku o referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć, czy są za utrzymaniem dotychczasowego wieku emerytalnego.

Za wnioskiem zagłosowało 134 z 136 posłów PiS. Dwóch posłów partii Jarosława Kaczyńskiego nie wzięło udziału w głosowaniu. "Za" zagłosowali też wszyscy posłowie SLD (26) i komplet posłów Solidarnej Polski (20).

205 z 206 posłów PO zagłosowało przeciwko wnioskowi o referendum; jedna posłanka Platformy nie wzięła udziału w głosowaniu. Wniosku "S" nie poparli także posłowie koalicyjnego PSL: 26 zagłosowało przeciwko, dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu.

Ruch Palikota w całości (42 osoby) wstrzymał się od głosu.

Przeciwko wnioskowi zagłosowali też posłowie niezależni: Jarosław Jagiełło i Ryszard Galla.

d4ed725
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ed725

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj