Trwa ładowanie...
d5cylu8
d5cylu8

Sadoch z Go Markets: Obniżka stóp procentowych w Polsce nadal możliwa

Warszawa, 21.09.2015 (ISBnews) - Obniżki stóp procentowych w Polsce nie można całkowicie wykluczyć. Czynniki, które mogą wpłynąć na taki scenariusz to: niska inflacja i wymiana większości członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w I połowie 2016 r., ocenia w rozmowie z agencją ISBnews główny ekonomista Go Markets Rafał Sadoch. W przyszłym roku dynamika CPI  wyniesie nieco poniżej 1,5% wobec deflacji na poziomie 0,7-0,8% w tym roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d5cylu8

"Po wyborze nowych członków RPP może się okazać, że decyzja o obniżce stóp procentowych zostanie podjęta. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzrasta w przypadku, gdy wszyscy członkowie Rady wybierani będą przez jedną opcję polityczną. Jeśli w Radzie znajdzie się więcej 'gołębi' niż obecnie, analizujących przede wszystkim poziom inflacji, to ich głos może przeważyć podczas głosowań" - powiedział ISBnews Sadoch.

Według niego, możliwym scenariuszem byłaby ewentualna obniżka stóp procentowych o 25 pkt bazowych w lipcu 2016 roku.

"Weszliśmy w okres niskiej inflacji. W tym roku na skutek spadku cen paliw po raz pierwszy w historii będziemy mieli do czynienia ze średniorocznym spadkiem cen. Deflacja wyniesie ok. 0,7- 0,8% r/r. W końcówce roku na skutek efektów statystycznych wskaźnik ten będzie jednak wracał 'nad kreskę'. W przyszłym roku spodziewam się dynamiki CPI nieco poniżej dolnego ograniczenia odchylenia od celu NBP (1,5%)" - prognozuje ekonomista.

d5cylu8

Jego zdaniem, sprzyjać temu będzie tania ropa, której cena na rynkach światowych powinna utrzymać się w okolicach 50 USD za baryłkę.

Sadoch uważa, że obecnie wpływ embarga na dynamikę cen żywności wygasł, a susza zaczyna dopiero wpływać na wzrost cen, które nie spadają tak szybko jak rok wcześniej. "Ceny ropy będą kształtować się nadal na niskim poziomie, co będzie równoważyć ewentualny szybszy wzrost cen żywności wynikający z niekorzystnych warunków pogodowych w tym roku" - podsumował Sadoch.

Marek Knitter

(ISBnews)

d5cylu8

Podziel się opinią

Share

d5cylu8

d5cylu8