Trwa ładowanie...

Sądowy nakaz zapłaty jak BTE. Nowa groźna broń banków

04.04. Warszawa (PAP/Media) - Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły nowy, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od swoich klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Sądowy nakaz zapłaty jak BTE. Nowa groźna broń bankówŹródło: WP.PL, fot: Karolina Misztal/REPORTER
d4b7n52
d4b7n52

Po likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) banki znalazły inny, bardzo skuteczny sposób na odzyskiwanie należności od klientów, którzy nie spłacają kredytów. Chodzi o sądowy nakaz zapłaty.

Chodzi o art. 485 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, który pozwala zastosować postępowanie nakazowe, najtańsze i najwygodniejsze dla strony domagającej się zwrotu długu - wyjaśnia "Rzeczpospolita"

Wystarczy, że bank przedstawi w sądzie wyciągi z dokumentów, które świadczą o istnieniu długu. Na ich podstawie sąd szybko wydaje nakaz zapłaty, dzięki czemu można zająć wynagrodzenie kredytobiorcy. Nakaz zapłaty orzekany jest bez rozprawy i od razu umożliwia zajęcie pensji dłużnika. Aby klient banku mógł się odwołać, musi spełnić szereg warunków, a dodatkowo wpłacić 3,75 proc. należności, co przy kredytach często oznacza duże sumy.

Dopóki funkcjonowały tytuły egzekucyjne, banki nie korzystały z tej procedury. Po likwidacji BTE po wyroku Trybunału Konstytucyjnego banki przypomniały sobie o wygodnym narzędziu przewidzianym w K.p.c.

d4b7n52

Według Jerzego Bańki, wiceprezesa Związku Banków Polskich, to oczywiste, że banki sięgnęły po postępowanie nakazowe.

- To dość oczywiste, że banki, które mają prawników i starają się ograniczyć koszty, sięgnęły po postępowania nakazowe – powiedział "Rzeczpospolitej" Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Zastrzeżenia mają prawnicy i rzecznik praw obywatelskich.

- Po likwidacji mocy urzędowej wyciągów bankowych, a następnie zniesieniu BTE nie ma podstaw do szczególnych uprawnień banków w postępowaniu cywilnym, zwłaszcza przeciw konsumentom - wskazuje rzecznik praw obywatelskich, który uważa, że również ułatwienia wynikające z Kodeksu postępowania cywilnego należy zlikwidować.

d4b7n52

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł już zapowiedział zmiany w przepisach, które mają ograniczyć korzystanie przez banki z takiego rozwiązania. W opinii ministerstwa wykorzystywanie przepisów K.p.c. przez banki może naruszać konstytucję.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował BTE w połowie kwietnia 2015 r.- Formuła Bankowych Tytułów Egzekucyjnych, którym poddają się kredytobiorcy, narusza konstytucyjną zasadę równości - uznali sędziowie, uchylając przepisy Prawa bankowego dotyczące tych zapisów. Wyrok wszedł w życie w sierpniu ubiegłego roku.

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52