Sądy staną
Sędziowie w całym kraju zapowiadają na dziś "Dzień bez wokandy". Zamierzają wziąć urlopy albo zwolnienia, by w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom.
Sędziowie w całym kraju zapowiadają na dziś "Dzień bez wokandy". Zamierzają wziąć urlopy albo zwolnienia, by w ten sposób zaprotestować przeciwko niskim wynagrodzeniom. Chodzi głównie o sędziów sądów rejonowych, którzy zarabiają od 4 do 5 tys. zł, a chcieliby zarabiać 10 tys. zł netto.
Zdaniem sędzi Barbary Rymaszewskiej, przewodniczącej łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Justitia, protest - polegający na braniu zwolnień i urlopów - obniża autorytet sędziego w społeczeństwie. Rymaszewska uważa za niedopuszczalne te formy protestu, których skutki uderzałyby w obywateli. Jej zdaniem, urlopy na żądanie w dniu sesji są nadużyciem prawa, a to - jak podkreśla przewodnicząca - nie przystoi sędziom.
Sędzia Barbara Rymaszewska dodaje, że środowisko łódzkich sędziów jest bardzo podzielone w sprawie protestu. Przypomina też, że stowarzyszenie i krajowa Rada Sądownicza prowadzą rozmowy z Ministerstwem Sprawiedliwości na temat podwyżek i nic nie jest jeszcze w tej kwestii przesądzone.
Zobacz też:
BĘDĄ MINIMALNE EMERYTURY?
POCZTA NIE DONOSI