Trwa ładowanie...

Salmonella w kebabie. Klienci się zatruli, właściciele przepraszają

W lokalu Piri-Piri Kebab w Lublinie wykryta została salmonella. Groźna bakteria znajdowała się w mięsie wołowym. Zatruło się kilkudziesięciu klientów, zakażony był też jeden z pracowników. Właściciele przepraszają i podkreślają: przez 10 lat pracy w branży nigdy wcześniej się to nam nie zdarzyło.

Salmonella w Piri-Piri Kebab w Lublinie. Klienci się zatruli, właściciele przepraszają - zdjęcie ilustracyjneSalmonella w Piri-Piri Kebab w Lublinie. Klienci się zatruli, właściciele przepraszają - zdjęcie ilustracyjneŹródło: Adobe Stock, Facebook, fot: Piri-Piri Kebab, Serhii
ddg26hm
ddg26hm

Problemy spotkały osoby, które w lokalu Piri-Piri Kebab przy ulicy Wojciechowskiej 9A w Lublinie stołowały się na przełomie kwietnia i maja. Z relacji klientów, które cytuje portal spottedlublin.pl, wynika, że po zjedzeniu posiłku w tym miejscu zmagali się oni z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

Próbki, które pobrał od chorych sanepid, pokazały, że są oni zakażeni salmonellą. - Obecnie kontynuujemy nasze działania, w ramach których przyjmujemy informacje o osobach, które spożywały posiłki w tym lokalu. Do dnia dzisiejszego objęto dochodzeniem 50 osób, w tym osoby spożywające posiłki zakupione w restauracji, osoby ze styczności z nimi oraz pracowników lokalu - mówi w rozmowie z "Faktem" Agnieszka Dados, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zamawiasz jedzenie z dowozem? Tego nie wiedziałeś

- Od początku maja 2023 roku odnotowaliśmy jedno ognisko zatrucia pokarmowego po spożyciu posiłków produkowanych w jednym z lokali zlokalizowanych w Lublinie - dodaje.

ddg26hm

Salmonella w mięsie wołowym

Piri-Piri Kebab w Lublinie to niezwykle popularny lokal - na Facebooku obserwuje go aż 72 tysiące osób. Dlatego sprawa zatruć stała się głośna w całej Polsce, a właściciele opublikowali w serwisie społecznościowym dokładne wyjaśnienia. We wtorek poinformowali oni, że w ubiegły czwartek 4 maja zamknęli lokal i zgłosili się do sanepidu z wnioskiem o kontrolę. W środowym wpisie poinformowali natomiast o jej wynikach.

Jak czytamy, kontrola wykazała obecność salmonelli w surowym mięsie wołowym i u jednego pracownika, który miał bezpośrednią styczność z tym mięsem. Właściciele podkreślają zarazem, że w mięsie po obróbce termicznej, poddanym kontroli, nie znaleziono już bakterii - salmonella ulega zniszczeniu już w temperaturze 70 stopni, jeśli poddana jest oddziaływaniu takiej temperatury przez co najmniej cztery minuty. Im wyższa temperatura, tym szybciej ginie bakteria.

Dostawca mięsa zmieniony

Właściciele Piri-Piri Kebab zapewniają, że w porozumieniu z sanepidem podjęli "niezbędne działania eliminujące wszelkie ryzyka z tym związane". Zmienili też dostawcę mięsa wołowego i zlecili firmie zewnętrznej dwukrotną, profesjonalną dezynfekcję lokalu.

"Od 10 lat prowadzimy działalność gastronomiczną i takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy i mamy nadzieję, że po raz ostatni. Na koniec zapewniamy, że jesteśmy głęboko i osobiście poruszeni tym zdarzeniem, za co przepraszamy, szczególnie te osoby, których to zdarzenie bezpośrednio dotknęło" - dodają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ddg26hm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddg26hm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj