Trwa ładowanie...
d1pn8p3

Samorząd Katowic chce upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta

Samorząd Katowic chce upowszechnić wśród mieszkańców znajomość budżetu miasta. Urzędnicy po raz pierwszy zdecydowali o przedstawieniu katowiczanom tego najważniejszego dokumentu finansowego miasta w przystępnej, syntetycznej formie - w internecie i w wersji drukowanej.

Share
d1pn8p3

"Jest to pierwsze wydanie, nad którym będziemy dalej pracować oraz - stosownie do uwag i propozycji zainteresowanych - udoskonalać kolejne wersje, by dokument był jeszcze bardziej przystępny, przejrzysty i zrozumiały" - zapowiedziała w czwartek skarbnik Katowic Danuta Kamińska.

W tym roku wpływy do budżetu Katowic wyniosą prawie 1,7 mld zł, a łączne wydatki ponad 1,8 mld zł. Co piąta złotówka trafi na inwestycje. Część zadań została wskazana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczny budżet miasta samorządowcy określają jako prorozwojowy i sprzyjający zwiększeniu potencjału Katowic w kolejnych latach.

W publikacji w przejrzystą, graficzną formę ujęte zostały m.in. dochody i wydatki miasta, remonty i planowane wydatki majątkowe z podziałem na dzielnice, czy koszty zadań realizowanych z Budżetu Obywatelskiego.

d1pn8p3

Prezydentowi miasta Marcinowi Krupie zależy, aby sposób wydawania miejskich pieniędzy był czytelny dla mieszkańców. "To bardzo ważne, żeby mieszkańcy zdawali sobie sprawę, z jakich źródeł miasto pozyskuje środki oraz ile publicznych pieniędzy przeznaczonych zostanie na poszczególne działania" - powiedział prezydent.

Przedstawiciele samorządu akcentują m.in. jakie wydatki będą w tym roku ponoszone na edukację dzieci i młodzieży, zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, transport publiczny, pomoc i politykę społeczną dla potrzebujących, profilaktykę ochrony zdrowia, gospodarowanie zasobami komunalnymi i mieszkaniowymi oraz działalność kulturalną i sportową.

Publikacja "Budżet w pigułce" jest dostępna w wersji elektronicznej pod adresem: www.katowice.eu/miasto. Pełną wersję budżetu miasta można znaleźć na stronie internetowej: www.katowice.eu w zakładce "Finanse i majątek miasta".

Oprawa graficzna wydawnictwa nawiązuje do sposobu identyfikacji wizualnej miasta i logotypu Katowic - serca. Podstawa (kolor szary, czarny) to administracja, kolor fioletowy - edukacja, zielony - gospodarka komunalna itp.

d1pn8p3

Podziel się opinią

Share
d1pn8p3
d1pn8p3