Trwa ładowanie...
d44945o
25-01-2016 15:30

Samorządowcy zadowoleni z podtrzymania ratingu Katowic

Agencja Fitch Ratings utrzymała oceny ratingowe Katowic na dotychczasowym poziomie. Z oceny zadowoleni są samorządowcy, którzy podkreślili w poniedziałek, że wysoki rating to jeden z warunków rozwoju miasta, współtworzący jego dobry wizerunek.

d44945o
d44945o

"Myśląc poważnie o rozwoju miasta musimy zawsze pamiętać o konieczności utrzymania wysokiej oceny ratingowej" - wskazała skarbnik Katowic Danuta Kamińska, podkreślając, że efekty tego widoczne są zarówno w wymiarze finansowym jak i promocyjnym.

W piątek agencja Fitch Ratings potwierdziła ratingi miasta Katowice (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-" oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie "AA+(pol)". Wszystkie ratingi mają perspektywę stabilną.

"Utrzymanie oceny ratingowej na tym samym poziomie jest dla miasta niezwykle istotne - jesteśmy bowiem postrzegani jako wiarygodny, rzetelny partner. Dzięki temu możemy otrzymać tańszy pieniądz zwrotny, dla którego jedynym zabezpieczeniem jest nasze dobre imię wyrażone w ocenie ratingowej" - zaznaczyła skarbnik.

Podobnego zdania jest prezydent Katowic Marcin Krupa, który zwrócił uwagę m.in. na pozytywną ocenę niskiej stopy bezrobocia w stolicy Górnego Śląska (3,9 proc. na koniec listopada ubiegłego roku, wobec 9,6 proc. średniej krajowej) oraz docenienie przez analityków transparentności finansów miasta, wyrażaną m.in. publikowaniem wieloletnich prognoz finansowych oraz regularnym upublicznianiem sprawozdań z wykonania budżetu.

d44945o

W tym roku wpływy do budżetu Katowic wyniosą prawie 1,7 mld zł, a łączne wydatki ponad 1,8 mld zł. Co piąta złotówka trafi na inwestycje. Część zadań została wskazana przez samych mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczny budżet miasta samorządowcy określają jako prorozwojowy i sprzyjający zwiększeniu potencjału Katowic w kolejnych latach.

Według komunikatu agencji Fitch Ratings, potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Katowic oraz oczekiwania analityków agencji, że pozostaną one dobre w średnim okresie.

Ratingi biorą pod uwagę prognozy, zgodnie z którymi zadłużenie Katowic nie przekroczy 50 proc. dochodów bieżących w średnim okresie, co wynikać będzie z polityki samorządu, zakładającej finansowanie inwestycji głównie z dochodów majątkowych, nadwyżki bieżącej i wysokich wolnych środków.

"Prognozujemy, że w latach 2016-2018 miasto osiągnie nadwyżki operacyjne w wysokości średnio 200 mln zł rocznie, co stanowić będzie około 13 proc. dochodów operacyjnych. Będą one o cztery-pięć razy wyższe niż obsługa długu (), którą w prognozie szacujemy średnio na 40 mln zł" - czytamy w komunikacie Fitch.

d44945o

Zgodnie z prognozą analityków, wydatki majątkowe Katowic w latach 2016-2018 mogą wynieść łącznie 1 mld zł, czyli średnio 20 proc. wydatków ogółem rocznie i kształtować się na poziomie podobnym do tego z lat 2010-2013. Połowa wydatków majątkowych będzie przeznaczona na inwestycje w drogi, a ponad 20 proc. na transport publiczny.

"Oczekujemy, że płynność Katowic pozostanie dobra w średnim okresie, mimo że miasto będzie w dalszym ciągu wykorzystywało wolne środki do finansowania inwestycji. Prognozujemy, że wolne środki spadną z 241 mln zł spodziewanych na koniec 2015 r. do ok. 120 mln zł na koniec 2018 r., ale będą one nadal znacznie przewyższały prognozowaną obsługę długu" - napisali analitycy w komunikacie.

d44945o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44945o