Sawicki: Francja i Niemcy za zwiększeniem środków na rekompensaty dla rolników
Minister Marek Sawicki poinformował w środę, że zarówno on, jak i ministrowie rolnictwa Francji i Niemiec zgadzają się, by zwiększyć środki na rekompensaty dla rolników, którzy ponoszą straty w wyniku rosyjskiego embarga.
03.09.2014 15:55
Sawicki uczestniczył we wtorek w posiedzeniu ministrów rolnictwa Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu w Bonn brali też udział: minister rolnictwa i produkcji rolno-spożywczej Francji Stephane Le Foll i minister ds. wyżywienia i rolnictwa Niemiec Christian Schmidt. Celem spotkania było uzgodnienie wspólnego stanowiska wobec embarga rosyjskiego na import produktów rolno-żywnościowych z UE. W piątek, na wniosek Sawickiego, została zwołana w Brukseli nadzwyczajna Rada Ministrów.
Jak mówił w środę Sawicki, rozmowy dotyczyły m.in. wysokości rekompensat. Bruksela dotychczas przyznała 125 mln euro z funduszu stabilizacyjnego i korygującego, co w opinii Sawickiego jest niewystarczające. Ministrowie rozmawiali także o ewentualnym uruchomieniu pieniędzy z rezerwy kryzysowej (430 mln euro).
"Uznaliśmy, że propozycja Komisji Europejskiej, która różnicuje rolników na zrzeszonych i nieszerzonych, jest propozycją niesprawiedliwą" - powiedział polski minister.
Według propozycji KE, rekompensaty dla rolników niezrzeszonych mają być o połowę niższe niż dla grup producenckich.
Sawicki podkreślił, że będzie występował o zmianę tej decyzji, bo "gdyby wszyscy polscy rolnicy niezrzeszeni przeznaczyliby swoje produkty na rynek europejski, to rynek zostanie na 2-3 lata zdestabilizowany i z tego partnerzy z Niemiec i Francji zdają sobie sprawę" - zapewnił.
Poinformował, że w czwartek wszystkie państwa członkowskie mają złożyć do KE meldunek nt. wysokości wycofania produktów z rynku w okresie od 18 sierpnia do 1 września. Po tej informacji będzie wiadomo, które z państw będzie korzystało z tego instrumentu. Według Sawickiego, Niemcy mogą z tego nie skorzystać - ich eksport do Rosji był na tyle niewielki, że są oni bardziej zainteresowani dopłatami do eksportu i do promocji.
Od tego, ilu zgłosi się chętnych do otrzymania rekompensat z tytułu wycofania z rynku, zależy polskie stanowisko dot. dodatkowych środków - tłumaczył minister. Dodał, że KE takie pieniądze ma, bo nienaruszony jest w tym roku fundusz kryzysowy, a od 15 października rozpocznie się nowy rok budżetowy, więc będą kolejne pieniądze.
Spotkanie w Bonn było drugim spotkaniem ministrów rolnictwa z trzech krajów tworzących Trójkąt Weimarski - istniejącą od 1992 roku platformę współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. Poprzednie odbyło się na prośbę Sawickiego w 2009 roku, podczas "kryzysu mlecznego".
Na początku sierpnia Rosja poinformowała, że wprowadza zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. Embargo ma obowiązywać przez rok. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje przez USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski.