Sawicki: Nie ma embarga na eksport wieprzowiny na Ukrainę

Warszawa, 28.07.2014 (ISBnews) - Nie zostało wprowadzone embargo na eksport polskiej wieprzowiny na Ukrainę, poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego pojawiły się tylko nowe wymagania służb weterynaryjnych w stosunku do polskich eksporterów tego surowca.

"Nie zostało wprowadzone embargo, ale nowe wymagania służb weterynaryjnych w stosunku do polskich eksporterów wieprzowiny podczas, gdy z innych kierunków, pomimo znacznie większych problemów z ASF, wieprzowina jest wciąż sprowadzana" - powiedział Sawicki na konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że polskie działania bioasekuracyjne spowodowały, że wirus ASF utrzymuje się w wąskim pasie przy granicy z Białorusią, a na terenie np. Federacji Rosyjskiej wirus ten wędrował około 300 km na rok.

W poniedziałek ukraińska Państwowa Służba Weterynaryjna i Fitosanitarna poinformowała, że w związku z wykryciem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u zwierząt hodowlanych, wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Polski. Jednakże urząd podkreślił, że wwożony może być żywiec i produkty, które zostały przebadane na występowanie ASF z wynikiem negatywnym.

W ub. tygodniu główny lekarz weterynarii poinformował o potwierdzeniu wystąpienia pierwotnego (pierwszego) ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym 5 świń, znajdującym się w województwie podlaskim, powiecie białostockim, gminie Gródek. Podkreślał wówczas, że ognisko zlokalizowane jest w utworzonej w marcu br. strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Ukraina zniosła zakaz importu wieprzowiny z Polski 17 czerwca br., po czterech miesiącach jego obowiązywania.

W lutym wykryto dwa przypadki wirusa ASF u padłych dzików na wschodzie Polski. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę. Embargo na polski import wprowadziły Rosja, Ukraina, a następnie kilka kolejnych krajów.

Według obliczeń Agencji Rynku Rolnego (ARR) na podstawie wstępnych danych Ministerstwa Finansów, polski eksport żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych spadł o 6% r/r do 191 tys. ton w okresie styczeń-kwiecień 2014 r., natomiast import wzrósł o 11% r/r do 272 tys. ton.

Ujemne saldo polskiego handlu zagranicznego asortymentem wieprzowym wyniosło 81 tys. ton w okresie styczeń-kwiecień br. wobec 42 tys. ton przed rokiem. ARR prognozuje, że w całym 2014 r. deficyt Polski w handlu wieprzowiną może wynieść 180-200 tys. ton wobec 130 tys. ton w 2013 r.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)