Sawicki: od 20 sierpnia rusza nabór wniosków dla młodych rolników

Od 20 sierpnia ARiMR będzie przyjmowała wnioski od młodych rolników na dotację do gospodarstwa. W perspektywie finansowej 2014-2020 na pomoc może liczyć 30 tysięcy rolników - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki.

22.07.2015 15:25

Do rozdysponowania jest 718 mln euro. W poprzednich latach z premii na rozpoczęcie działalności rolniczej skorzystało ok. 50 tys. gospodarstw. Nabór będzie się odbywał w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

Minister zaznaczył, że pomoc młodym rolnikom w różnych formach procentuje tym, że gospodarstwa rolne w naszym kraju prowadzi więcej młodych ludzi niż w innych krajach UE. W całej Unii jest ok. 7,5 proc. młodych rolników (do 40 lat), w Polsce z 1,3 mln złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie co najmniej 1/3 pochodzi od młodych osób.

Młodzi rolnicy ze względu na większą otwartość na zmiany szczególnie łatwo podejmują innowacyjne działania, które przyczyniają się do wzrostu produktywności w rolnictwie. Dlatego tak ważne dla modernizacji i podnoszenia konkurencyjności gospodarstw uznaje się wymianę pokoleniową - argumentował Sawicki.

Premia dla młodych rolników "na start" wynosi 100 tys. zł. Będzie ona wypłacana w dwóch ratach: pierwsza w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta warunków, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji; druga - w wysokości 20 proc. - po zrealizowaniu biznesplanu.

Zmieniają się zasady przyznawania premii. Najważniejsza polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym wnioskodawcom, którzy już rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, ale prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący rozpoczną dopiero po złożeniu wniosku o dotację.

O premię może się starać osoba, która nie ukończyła 40 lat, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem (co oznacza, że do dnia złożenia wniosku nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący), stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, ale nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

Młody rolnik, jeżeli nie posiada kwalifikacji zawodowych (wykształcenia), będzie miał trzy lata na ich uzupełnienie liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. Inne wymagania dotyczą wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO), która nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Kolejny wymóg dotyczy powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie rolnym. Musi być ona co najmniej równa średniej krajowej, a w województwach o średniej niższej niż krajowa - średniej wojewódzkiej i nie większa niż 300 hektarów. Przy czym określony został wymóg, że przynajmniej 70 proc. minimalnej wielkości stanowi przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Uczestniczący w konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Gross zwrócił uwagę m.in. na konieczność zwiększenia wielkości ekonomicznej gospodarstwa o 10 proc. po trzech latach od otrzymania pomocy.

Wsparcia nie otrzymają gospodarstwa, których głównym kierunkiem produkcji będzie: chów drobiu (z wyjątkiem produkcji ekologicznej), prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne, prowadzenie niektórych działów specjalnych produkcji rolnej.

Wnioski, tak jak w poprzednich latach, będą przyjmowały biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można je dostarczyć osobiście lub przez upoważnioną osobę, listem poleconym lub pocztą kurierską do 2 września br.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)