Trwa ładowanie...
d3foyzc

Saxo Bank: Wzrost PKB sięgnie 3,8% w 2016 r., złoty może być słabszy

Warszawa, 12.01.2016 (ISBnews) - Gospodarka w Polsce ma szansę urosnąć zgodnie z założeniami budżetowymi o 3,8% w 2016 roku, ale realizacja projektów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) będzie negatywnie wpływać na złotego, prognozuje dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

Share
d3foyzc

"Złoty nie osłabił się pomimo wygrania wyborów przez PiS. Stało się to za sprawą czynników globalnych. Złoty w tym roku ma szansę na umocnienie, ale realizacja zapowiedzianych projektów, takich jak program 500+, podatek od aktywów bankowych i od supermarketów będą negatywnie wpływać na kurs złotego" - powiedział Jędrzejak.

Jego zdaniem, im bliżej końca roku, tym większe niebezpieczeństwo osłabienia krajowej waluty. "Większość pomysłów uderzy w budżet w 2017 roku. W tym roku mam szansę na wzrost na poziomie zakładanym w budżecie czyli 3,8%, choć problem możemy mieć z inflacją, która wydaje się prognozowana zbyt wysoko na poziomie 1,7%" - dodał.

Według Saxo Banku, oczekiwane dalsze podwyżki stóp w USA będą wpływać na dalsze umocnienie dolara w stosunku do większość walut. "Nie jest wykluczone, że zobaczymy parytet na parze USD/EUR, co może również mieć wpływ na złotego" - prognozuje Jędrzejak.

d3foyzc

"W ostatnich tygodniach mocno przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o ryzyka geopolityczne. Stąd najbliższy rok naszym zdaniem będzie znacznie trudniejszy niż 2015 rok" - powiedział dyrektor.

Saxo prognozuje w I kw. 2016 roku spadek ceny baryłki ropy do poziomu 35-40 USD, a w dalszych okresach jego wzrostu do 55-60 USD.

"Oczekujemy również spadku cen złota do około 1000 USD za uncję w I kw. tego roku. Później spodziewamy się do odbicia i na koniec roku prognozujemy, że cenę złota na poziomie około 1200 USD za uncję" - wskazał Jędrzejak.

Według niego, rynek akcji w Europie i w Japonii ma lepsze perspektywy niż rynek w USA ze względu na niższy koszt pozyskania kapitału. Analitycy Saxo uważają, że najlepszym wyjściem na amerykańskim rynku akcji jest przeważenie w portfelu sektora finansowego, konsumpcyjnego oraz biotechnologicznego.

(ISBnews)

d3foyzc

Podziel się opinią

Share
d3foyzc
d3foyzc