Trwa ładowanie...
dyp0hdf

Scenariusz bazowy to stopy bez zmian w '12, obniżki w '13 - Nomura (opinia)

24.11. Warszawa (PAP) - Scenariusz bazowy banku Nomura zakłada, że RPP nie zmieni stóp procentowych w tym i przyszłym roku, a w 2013 r. je obniży - wynika z raportu banku....

dyp0hdf
dyp0hdf

24.11. Warszawa (PAP) - Scenariusz bazowy banku Nomura zakłada, że RPP nie zmieni stóp procentowych w tym i przyszłym roku, a w 2013 r. je obniży - wynika z raportu banku. Ekonomiści banku wskazują, że słabszy złoty może sprawić, że inflacja w I połowie 2012 r. będzie powyżej 4,0 proc., co mogłoby skłonić RPP do podniesienia stóp. Z kolei jeśli CPI będzie szybciej schodziła do celu, możliwe są obniżki stóp już w II połowie 2012 r.

"Obecnie spodziewamy się, że CPI w I połowie 2012 r. będzie wynosił średnio 3,8 proc. Sądzimy, że długoterminowo inflacja bazowa, z wyłączeniem zmian VAT, jest pod kontrolą (...) i to powinno powstrzymać RPP przed podwyżkami stóp w średniej perspektywie. Istnieje jednak ryzyko, że dalsza deprecjacja złotego, powiedzmy do 4,75 za euro, sprawiłaby, że inflacja przekroczyłaby 4,0 proc. (do ok. 4,1 proc. średnio w kwartale), i obniżyłyby ją mniej więcej dwie małe podwyżki po 25 pb" - napisano w czwartkowym raporcie.

"Brak znaczącego zacieśnienia fiskalnego ze strony rządu i lepszy od oczekiwanego wzrost gospodarczy (...) także wspierałyby podwyżkę. Jednak nasz scenariusz bazowy pozostaje bez zmian i zakłada, że kolejnym krokiem będzie obniżka w 2013 r. (...). Sądzimy, że wzrost osłabi się w związku z poważną recesją w strefie euro, jednak dynamika w okolicach 2,8 proc. rdr to wciąż nie byłoby wystarczająco słabo dla RPP. Istnieje jednak ryzyko, że jeżeli inflacja dzięki słabszemu wzrostowi szybciej wróci do celu, obniżki mogą nastąpić wcześniej, w II połowie przyszłego roku" - dodano.

W ocenie ekonomistów Nomury, poziomy EURPLN 4,44-4,50 są "kluczowe" dla NBP i BGK i obie instytucje będą chciały "przepchnąć" kurs niżej.

dyp0hdf

"Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po fixingu na koniec roku, kluczowym dla progu 55 proc. (długu w relacji do PKB - PAP), złoty się osłabi" - napisano w raporcie.

Ekonomiści banku uważają, że neutralny poziom stóp procentowych dla Polski to 5,0-5,5 proc. Ich zdaniem wpływ decyzji EBC na działania RPP jest "minimalny, choć może wystąpić efekt wtórny poprzez kanał walutowy, szczególnie, jeśli dojdzie do poluzowania ilościowego". (PAP)

fdu/ jtt/

dyp0hdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyp0hdf