Trwa ładowanie...
dhyyepg

Sebastian Kulczyk

Najnowsze informacje
3.3
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Poznań

dhyyepg
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Kulczyk Investments

Sebastian Kulczyk to manager i przedsiębiorca, syn polskiego biznesmena, Jana Kulczyka, który przez lata plasował się na 1. miejscu listy najbogatszych Polaków.

Życiorys

Sebastian Kulczyk urodził się 16 listopada 1980 roku w Poznaniu. Uczył się w poznańskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego. Następnie ukończył marketing i zarządzanie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w tym samym mieście. Sebastian Kulczyk jest także absolwentem London School of Economic and Political Science.

Pierwszą inwestycją Sebastiana Kulczyka było stworzenie sieci kawiarenek internetowych e24.pl. Środki w wysokości 100 tysięcy złotych na rozpoczęcie interesu otrzymał od rodziców na 19. urodziny. Plan jednak okazał się fiaskiem, ponieważ kawiarnie internetowe straciły popularność w świetle coraz szerszego dostępu do internetu w domach prywatnych.

Kolejnym pomysłem młodego Kulczyka było założenie agencji marketingu interaktywnego. Stworzone przez niego przedsiębiorstwo, GoldenSubmarine, istnieje do dziś.

Sebastian Kulczyk, między 2009 a 2010 rokiem, pracował w londyńskiej filii amerykańskiego banku inwestycyjnego Lazard. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie do 2013 roku zatrudniony był w firmie Sony BMG, w dziale mediów cyfrowych.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Sebastian Kulczyk zastąpił Dariusza Miodulskiego, dotychczasowego prezesa Kulczyk Investments. Wcześniej wchodził w skład rady nadzorczej przedsiębiorstwa.

Sebastian Kulczyk jest autorem programu akceleracyjnego InCredibles, którego założeniem jest inwestycja w nowe przedsiębiorstwa, wyłonione drogą konkursu.

Majątek

Stan majątkowy Sebastiana Kulczyka szacuje się na ok. 6,8 miliarda złotych (stan na 2019 rok). Oprócz własnych inwestycji związanych z internetem i nowymi mediami posiada on połowę majątku odziedziczonego po zmarłym w 2015 roku ojcu, Janie Kulczyku.

W 2018 roku rodzeństwo Kulczyków podzieliło majątek na dwie równe części, a Sebastianowi przypadły m.in. udziały firmy Ciech.

Na całość majątku młodego Kulczyka składają się udziały we wszystkich spółkach składowych firmy holdingowej, Kulczyk Investments SA, której prezesem jest od 2013 roku. Przedsiębiorstwo inwestuje w energetykę (Polenergia SA, lider polskiego rynku energetyki odnawialnej), infrastrukturę (odcinek autostrady wielkopolskiej A2, łączący Świecko z Koninem), przemysł chemiczny (KI jest właścicielem większości akcji firmy Ciech SA), a także nieruchomości (poprzez spółki zależne zarządza biurowcami w centrum Warszawy).

Kulczyk Investments był przez 20 lat obecny także w przemyśle browarniczym (Kampania Piwowarska) oraz wydobywczym (wdrażał inwestycje w wydobycie surowców mineralnych na czterech kontynentach).

Życie prywatne

Żoną Sebastiana Kulczyka od 2010 roku była Katarzyna Jordan, córka poznańskiego przedsiębiorcy Krzysztofa Jordana. Para rozstała się w przyjaznej atmosferze w 2017 roku.

Sebastian Kulczyk jest fanem Lecha Poznań oraz amatorem nurkowania.

Ranking najbogatszych Polaków

Sebastian Kulczyk w rankingu najbogatszych Polaków występuje wspólnie z siostrą, Dominiką Kulczyk. W 2017 roku, mimo półtoramiliardowej straty, rodzeństwo zgromadziło łącznie 14 273 000 000 złotych, co dawało im pierwsze miejsce na liście.

Na skutek podziału majątku na pół w rankingu 2019 rodzeństwo spada o dwie pozycje – Dominika i Sebastian Kulczykowie plasują się ex aequo na 3. miejscu. Majątek każdego z nich wynosi 6,818 mld zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhyyepg
dhyyepg
dhyyepg
dhyyepg