Sejm: II czytanie projektu nowelizacji ustawy węglowej - jeszcze w środę wieczorem(opis)

Sejm jeszcze w środę wieczorem przystąpi do drugiego czytania projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego - zdecydowali posłowie w głosowaniu. Nowelizacja ma umożliwić realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej.

W głosowaniu 234 posłów było za przejściem do drugiego czytania, 198 przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. O drugim czytaniu na obecnym posiedzeniu Sejmu musiała zdecydować cała izba, ponieważ w środę podczas konwentu seniorów, który decyduje o porządku obrad, zgłoszono sprzeciw w tej sprawie.

Przed głosowaniami posłowie SLD, PiS i Twojego Ruchu wnioskowali o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. Ryszard Zbrzyzny (SLD) zauważył, że projekt nie przeszedł konsultacji społecznych, Jacek Najder z Twojego Ruchu zwracał uwagę na ocenę skutków proponowanych regulacji. Grzegorz Tobiszowski (PiS) apelując o wycofanie projektu podkreślił, że uczyni on z województwa śląskiego skansen.

Marszałek Radosław Sikorski podkreślił, że właśnie brak jednomyślności Konwentu Seniorów wymusił decyzję całej Izby w sprawie procedowania nad projektem.

Przed głosowaniami w Sejmie na konferencji prasowej poseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda zaapelował do posłów koalicji, by nie głosowali za przyspieszeniem prac nad ustawą, która pozwoli na likwidację czterech kopalń. Zaapelował też do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by - w razie przyjęcia ustawy przez parlament - zawetował ją.

Duda zaapelował też do premier Ewy Kopacz, by skorzystała z funduszy unijnych z nowego budżetu UE dla wsparcia i rozwoju polskiego górnictwa, a nie likwidowania śląskich kopalń.

Pierwsze czytanie nad rządowym projektem przeprowadziła we wtorek późnym wieczorem sejmowa komisja ds. energetyki. Rządowi zależy, aby nowelizacja zaczęła obowiązywać zanim Kompanii Węglowej będzie bezpośrednio groziła natychmiastowa upadłość - co bez żadnych zmian może stać się w lutym. Ostrzegał o tym pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Aby maksymalnie przyspieszyć prace, zmiany zgłoszono formalnie jako projekt poselski

Nowelizacja ma zmienić ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-15 oraz ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji. Proponowane zmiany w pierwszej ustawie przewidują umożliwienie przejęcia czterech kopalń z KW przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, przeprowadzenie ich likwidacji oraz ustanowienie zasad restrukturyzacji zatrudnienia w kopalniach likwidowanych przez SRK. Po zmianie przepisy zamiast obowiązywać do 2015 - mają być bezterminowe.

Likwidacja - co dopuszczają przepisy UE - ma być finansowana z dotacji budżetowej oraz "innych źródeł". Dodatkowo SRK ma być zwolniona z płacenia bieżących składek na Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, opłat i kar wobec NFOŚ, ale nie na rzecz samorządów.

Nowością jest zapis, zezwalający SRK zbycie przejętej kopalni lub jej części, zamiast obowiązkowej likwidacji.

Przewidziane w rządowym planie osłony socjalne ma finansować Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Rząd planuje, że 2100 osób, którym do górniczej emerytury zostanie mniej niż cztery lata, będą mogły przejść na urlopy górnicze, na których dostaną 75 proc. wynagrodzenia i będą mogły dodatkowo pracować.

3100 osób ma zostać objętych dobrowolnymi jednorazowymi odprawami. Odejść ma ok. 400 pracowników dołowych, którym przysługiwać będzie 24-krotne wynagrodzenie, oraz ok. 1100 pracowników przeróbki z prawem do 10-krotności wynagrodzenia. Dla 1600 innych pracowników na powierzchni odprawy mają wynieść 3,6-krotność wynagrodzenia.

Nowelizacja zakłada, że limit wydatków budżetowych na restrukturyzację górnictwa nie przekroczy 3 mld zł w latach 2015-18.

Projekt dodatkowo zmienia ustawę o prywatyzacji i komercjalizacji, umożliwiając sfinansowanie pakietu socjalnego za pośrednictwem FGŚP z przychodów z prywatyzacji. Odpowiednia zmiana stwierdza, że w latach 2016-2018 przychody z prywatyzacji przekazywane są również do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, jako kompensata wydatków z tytułu odpraw pieniężnych dla pracowników likwidowanych kopalni. Natomiast przekazywane Funduszowi kwoty ustali minister finansów w ustawie budżetowej.

Na Śląsku w proteście przeciw planom likwidacji uczestniczą już wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej. W innych górniczych firmach - Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym - w środę zorganizowano masówki. W środę o godz. 15 w proteście na powierzchni oraz pod ziemią w kopalniach i zakładach KW uczestniczyło niecałe 2,5 tys. pracowników.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)