Trwa ładowanie...
d1n2om1
30-03-2016 20:10

Sejm/Komisja za doprecyzowaniem przepisów ws. koncesji węglowodorowych

Posłowie sejmowej komisji środowiska opowiedzieli się za projektem nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. Nowela ma doprecyzowywać obecne przepisy tak, by przyspieszyć wydanie koncesji na poszukiwanie węglowodorów, czyli ropy i gazu.

Share
d1n2om1

Przedstawicielka wnioskodawców posłanka PiS Anna Paluch tłumaczyła w środę, że propozycja zmian jest spowodowana doświadczeniami stosowania znowelizowanej w 2014 r. ustawy Prawo geologiczne i górnicze.

Wyjaśniła, że pojawiały się problemy w jej odpowiednim interpretowaniu, które też uniemożliwiały prawidłowe postępowanie koncesyjne, czyli poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów.

Posłanka dodała, że konieczne jest wprowadzenie "samoistnej podstawy prawnej" w przypadku zmiany koncesji oraz korekty przepisów przejściowych, regulujących kwestie koncesji udzielonych na podstawie przepisów sprzed wejścia w życie noweli z 2014 r. Podkreśliła, że chodzi też o prawa nabyte podmiotów, które odkryły i udokumentowały złoże do uzyskania koncesji na wydobywanie węglowodorów z tego złoża.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek ocenił, że projekt ustawy jest bardzo ważny. "Błąd czy niedopatrzenie ustawodawcy z 2014 r. spowodował, że w tej chwili są problemy z wydawaniem koncesji, szczególnie tych, które dawno temu napłynęły (...). Przy dzisiejszych przepisach nie ma możliwości prawidłowego wydania koncesji dla przedsiębiorców, którzy złożyli aplikację przed 30 września 2014 r" - wyjaśnił.

Jędrysek dodał, że obecnie jest to blisko 30 wniosków, które dotyczy ponad 20 przedsiębiorców.

Projektowane przepisy zakładają, że nowe prawo wejdzie w życie w dniu ogłoszenia.

d1n2om1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2om1
d1n2om1