Trwa ładowanie...
d3be2xj
09-03-2017 20:40

Sejm odrzucił projekt zmian ordynacji podatkowej autorstwa Nowoczesnej

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem w pierwszym czytaniu projekt noweli ordynacji podatkowej autorstwa Nowoczesnej, likwidujący możliwość bezterminowych kontroli skarbowych.

d3be2xj
d3be2xj

Za odrzuceniem głosowało 226 posłów, przeciw było 209.

Projekt odnosił się do terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Obecne przepisy zakładają, że termin ten wynosi co prawda pięć lat, ale jeśli w tym czasie zostanie wszczęte postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, okres przedawnienia ulega zawieszeniu i może, jak argumentują wnioskodawcy, praktycznie trwać w nieskończoność.

Klub Nowoczesnej zaproponował zatem, by w przypadku wszczęcia postepowania w okresie do pięciu lat, mogło ono potem trwać maksymalnie do trzech lat. Projekt miał wyeliminować nieskończone kontrole. "Zdarza się, że postępowania są rozpoczynane na wszelki wypadek" - przekonywał podczas środowej debaty Paweł Kobyliński (Nowoczesna).

Tuż przed głosowaniem Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) przypomniała, że projekt jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

d3be2xj

Tym niemniej przeciw projektowi opowiedzieli się klub PiS oraz rząd. Występujący w imieniu PiS w środowej debacie Piotr Uściński przekonywał, że "zaproponowane rozwiązania mogą zniweczyć trud związany z przeciwdziałaniem wyłudzeniom podatków". Gdyby bowiem przepisy proponowane przez Nowoczesną weszły w życie, argumentował, oszuści mogliby przeciągać postępowania, by doprowadzić do przedawnienia.

Podobne stanowisko przedstawił wiceminister finansów Paweł Gruza, zwracając uwagę, że "projekt niesie ze sobą wysokie ryzyko rozszczelnienia systemu podatkowego".

d3be2xj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3be2xj