Trwa ładowanie...
komornik
08-11-2013 15:15

Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy dotyczącej opłat komorniczych

Możliwość obciążenia wierzyciela opłatami egzekucyjnymi w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm poprawka Senatu do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy dotyczącej opłat komorniczychŹródło: Jupiterimages
d4cbz23
d4cbz23

Poprawkę Senatu poparło 430 posłów, siedmiu chciało jej odrzucenia, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa wprowadza możliwość zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.

W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.

d4cbz23

"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.

W związku z orzeczeniem Trybunału w nowelizacji do jednego z artykułów ustawy dodano zdanie dające możliwość zażądania przez dłużnika zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi.

d4cbz23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cbz23