Sejm przyjął poprawki Senatu do noweli dot. wojewódzkich funduszy środowiska

Posłowie w piątek przyjęli zaproponowane przez Senat poprawki do noweli Prawa ochrony środowiska, która zmieni sposób powoływania i odwoływania członków rad nadzorczych funduszy środowiska. Po zmianie to wojewodowie ustalą pensje członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy.

07.04.2017 18:05

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Poprawki, jakie zaakceptowała niższa izba parlamentu stanowią m.in., że pensje członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska będzie ustalał wojewoda. Inna mówi o tym, że dotychczasowe statuty wojewódzkich funduszy ochrony środowiska zachowają swoją moc, ale nie dłużej niż przez 30 dni od wejścia w życie nowych przepisów. Jeżeli nowy statut nie zostanie uchwalony, to nada go wojewoda.

Akceptację Sejmu zyskała też poprawka, która przywróci 12-osobową radę nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sejm chciał wcześniej, by rada liczyła 11 osób.

W trakcie prac nad nowym prawem w parlamencie ustawa wzbudzała kontrowersje.

Politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL wskazywali m.in., że jej przepisy są niekonstytucyjne i naruszają zasadę decentralizacji władzy. Przekonywali, że po zmianie samorządy nie będą miały wpływu na wydawanie pieniędzy z wojewódzkich funduszy, gdyż czterech z pięciu członków rad nadzorczych tych funduszy wyznaczać będzie administracja rządowa. Dodawali, że nowelizacja to koniec samorządności w wojewódzkich funduszach.

Ministerstwo Środowiska odpowiadało, że zgodnie ze sporządzaną dla nich ekspertyzą, zagrożenia niezgodności z ustawą zasadniczą nie ma. Resort wskazywał, że wojewódzkie fundusze są samorządowymi osobami prawnymi, a nie wojewódzkimi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi, dlatego zmiany w prawie nie wpłyną na zakres działania samorządu województwa.

Nowe przepisy, zdaniem PiS, mają przynieść oszczędności w funkcjonowaniu wojewódzkich funduszy rzędu kilku milionów złotych rocznie. Wskazywano m.in. na wysokie wynagrodzenia władz tych funduszy oraz występujące w funduszach patologie. Dodawano, że po zmianie prawa zwiększy się spójność polityki ekologicznej prowadzonej przez ministra z tą, za którą odpowiadają fundusze wojewódzkie.

Nowela dotyczy głównie wojewódzkich funduszy środowiska. Zakłada zmniejszenie liczby członków ich rad nadzorczych z siedmiu do pięciu osób. Zmienia też sposób określania składu rad. Uprawnienie do ich wyznaczania mają mieć: wojewoda, zarząd NFOŚiGW, sejmik województwa (wiceprzewodniczący rady), a także minister środowiska (przewodniczący rady).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami uprawnienia do powoływania i odwoływania członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy mają sejmiki województw. Po zmianie to minister środowiska będzie ich powoływał i odwoływał. Minister ma mieć też prawo powołania swoich przedstawicieli do rad w przypadku niewyznaczenia członków lub wiceprzewodniczących rad przez wojewodę, zarząd NFOŚiGW lub sejmik województwa w terminie 30 dni od dnia wygaśnięcia ich mandatu.

Nowelizacja zakłada ponadto zmniejszenie liczby członków zarządów wojewódzkich funduszy do jednego, maksymalnie dwóch. Obecnie zarządy liczą od dwóch do pięciu osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)