Sejm przyjął projekt ustawy o zmianach w OFE (opis)
...
06.12. Warszawa (PAP) - Sejm przyjął w piątek projekt ustawy o zmianach w OFE.
Za przyjęciem ustawy było 232 posłów, przeciw 216, a jeden poseł wstrzymał się od głosu.
"Jestem przekonany i mam nadzieję, że jest to (zmiany w systemie emerytalnym - PAP) zgodne z konstytucją, ale o tym orzeka Trybunał Konstytucyjny. Jeśli będą wnioski do Trybunału to będziemy się do nich ustosunkowywać" - powiedział po głosowaniu minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Znowelizowana ustawa przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.
Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.
W toku prac w parlamencie posłowie zdecydowali o zwiększeniu z 5 proc. do 10 proc. aktywów limitu inwestycji OFE w jedną spółkę. (PAP)
fdu/ map/ osz/