Trwa ładowanie...
d2o6suh
05-08-2015 23:00

Sejm przyjął przepisy ograniczające skutki upadłości instytucji finansowych

Zwiększenie kompetencji Komitetu Stabilności Finansowej i wprowadzenie nowych norm ostrożnościowych dla instytucji finansowych - zakłada uchwalona w środę wieczorem przez Sejm ustawa o nadzorze makroostrożnościowym nad rynkiem finansowym.

d2o6suh
d2o6suh

Za chwaleniem przepisów o nadzorze makroostrożnościowym opowiedziało się 278 posłów, 1 był temu przeciwny, a 149 wstrzymało się od głosu.

Uchwalone przepisy mają za zadanie dostosować polskie prawo do nowych dyrektyw Unii Europejskiej, wydanych już po kryzysie finansowym (tzw. dyrektywa CRDIV i rozporządzenie CRR).

Zgodnie z ustawą nadzorowi makroostrożnościowemu ma być poddany cały system finansowy, a organem odpowiedzialnym za ten nadzór w Polsce ma być Komitet Stabilności Finansowej (KSF). KSF istnieje już na mocy ustawy z 2008 roku, ale dzięki uchwalonym w środę zmianom jego uprawnienia będą wzmocnione.

Zgodnie z przepisami w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla stabilności finansowej, KSF ma być także odpowiedzialny za realizację zadań dotyczących zarządzania kryzysowego.

d2o6suh

Członkami Komitetu mają być, tak jak obecnie: Prezes Narodowego Banku Polskiego, Minister Finansów, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego oraz Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przewodniczący Komitetu ma być wyznaczany w zależności od tematyki spotkania. Przewodniczącym posiedzeń dotyczących realizacji zadań z zakresu nadzoru makroostrożnościowego będzie szef NBP, natomiast przewodniczącym spotkań dotyczących zarządzania kryzysowego - Minister Finansów.

W ocenie rządu dzięki nowym przepisom stabilność naszego systemu finansowego zostanie wzmocniona, a prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu finansowego ograniczone.

d2o6suh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6suh