Trwa ładowanie...
d1ofeae

Sejm przyjął w czwartek sprawozdanie z wykonania budżetu za 2009 r.

...

d1ofeae
d1ofeae

22.07. Warszawa (PAP) - Sejm przyjął w czwartek sprawozdania z wykonania budżetu za 2009 rok i udzielił rządowi absolutorium za ubiegły rok.

Za przyjęciem opowiedziało się 228 posłów, przeciw było 193, a 5 się wstrzymało.

Sejm odrzucił poprawkę i dwa wnioski mniejszości.

Zgłoszona przez PiS poprawka dotyczyła odrzucenia sprawozdania z wykonaniu budżetu za ubiegły rok i nieudzielenia rządowi absolutorium. Wcześniej w czwartek sejmowa komisja finansów publicznych zaopiniowała ją negatywnie.

d1ofeae

Dwa wnioski mniejszości również zgłoszone były przez posłów PiS. Były one dołączone do sprawozdania komisji. Pierwszy zmierzał do tego, by Sejm nie przyjął sprawozdania i nie udzielił rządowi absolutorium. Wnioskodawcy proponowali, by Sejm zwrócił uwagę na "istotne" nieprawidłowości w wykonaniu budżetu państwa. Dotyczyć one miały gospodarki narodowej, obrony narodowej, transportu, KRUS, budżetów wojewodów. Drugi wniosek proponował, by uchwałę o przyjęciu sprawozdania i udzieleniu absolutorium rządowi rozszerzyć o zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowości.

Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu w 2009 r. dochody budżetu państwa wyniosły 274,2 mld zł i były o 1,3 mld wyższe od zaplanowanych w znowelizowanej ustawie budżetowej na 2009 r. Wyższe niż zakładano dochody, przy niższych o 2,1 mld zł wydatkach (względem zakładanych w ustawie 298 mld zł), spowodowały, że deficyt budżetu państwa wyniósł w 2009 roku mniej niż dopuszczono w ustawie budżetowej i osiągnął 23,8 mld zł. Tym samym był także niższy niż w 2008 r.

W pierwotnej ustawie budżetowej na 2009 r. przyjęto, że dochody wyniosą 303 mld zł, a wydatki nie więcej niż 321,2 mld zł. Deficyt budżetowy zaplanowano na 18,2 mld zł. W związku z kryzysem finansowym, w styczniu 2009 r. rząd uznał, że konieczne są zmiany w wykonaniu budżetu, z uwzględnieniem wzrostu gospodarczego w 2009 r. w wysokości 1,7 proc. PKB. Rząd podjął decyzję o ograniczeniu wydatków o 17,4 mld zł.

W lipcu ub.r. Sejm, na wniosek Rady Ministrów, znowelizował ustawę budżetową. Nowelizacja obniżyła prognozę dochodów o 30,1 mld zł, wydatki zredukowano o 21,1 mld zł, a maksymalny deficyt podniesiono do 27,2 mld zł. (PAP)

mmu/ aop/ drag/ asa/

d1ofeae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ofeae