Sejm przystąpił do drugiego czytania projektu tzw. ustawy medialnej
Wygaśnięcie kadencji zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia, a także wybór członków tych organów przez ministra skarbu państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, którego drugie czytanie rozpoczęło się w środę po południu w Sejmie.
W środę rano połączone komisje kultury i skarbu państwa, zarekomendowały do projektu kilka poprawek, z których najważniejsza autorstwa PiS wykreśla wymóg posiadania polskiego obywatelstwa przez członków zarządów TVP i PR. Pozostałe zaakceptowane poprawki mają charakter doprecyzowujący i legislacyjny.
Poparcia nie uzyskały poprawki zgłaszane do regulacji przez opozycję - posłów PO i Nowoczesnej, które dotyczyły wykreślenia zmian zawartych w poszczególnych artykułach regulacji.
Projekt nowelizacji, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PiS, oprócz wygaśnięcia mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia z chwilą wejścia w życie zmian, zakłada m.in. zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych".
Projektowana nowelizacja to - jak powiedział wcześniej PAP wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański - pierwszy krok zmierzający do "naprawy mediów publicznych". W drugiej kolejności, w marcu lub kwietniu, PiS chce uregulować strukturę mediów - przekształcając je ze spółek w instytucje kierowane jednoosobowo przez dyrektorów - i zmienić sposób ich finansowania przez zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną ponoszoną przez wszystkich podatników.
Podczas przeprowadzonego we wtorek wieczorem pierwszego czytania projektu opozycja krytykowała projektowane zmiany oceniając m.in., że to kolejna destrukcja i bubel. PiS odpowiadał, że chce przywrócić media publiczne Polakom.