Sejm: rezerwy na gwarancje będzie można przesunąć na finansowanie długu

Pieniądze z rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych państwa będzie można przeznaczyć na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i cele związane z zarządzaniem długiem publicznym - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy w tej sprawie.

Sejm: rezerwy na gwarancje będzie można przesunąć na finansowanie długu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Przemysław Jach

06.12.2013 | aktual.: 06.12.2013 12:53

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne głosowało 238 posłów, 210 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk poinformował w piątek w Sejmie, że aktualny stan gwarancji niewymagalnych Skarbu Państwa wynosi ok. 106 mld zł. - Celem ustawy jest zmniejszenie i obniżenie kosztów obsługi długu i obniżenie emisji obligacji skarbowych - powiedział.

Nowela wprowadza możliwość okresowego wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych Skarbu Państwa na cele związane z finansowaniem potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i zarządzaniem długiem publicznym.

"Zmiana ta umożliwi efektywne wykorzystanie wolnych środków zgromadzonych w sektorze publicznym, co wpłynie na obniżenie poziomu długu publicznego oraz kosztów jego obsługi. Możliwość korzystania z aktywów finansowych, znajdujących się na rachunku rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych, przyczyni się do przejściowego zmniejszenia poziomu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa" - wyjaśniało wcześniej Centrum Informacyjne Rządu.

Wykorzystanie tych pieniędzy - zdaniem CIR - nie spowoduje zakłóceń w realizacji zobowiązań z tytułu poręczeń i gwarancji udzielanych przez Skarb Państwa oraz w dochodzeniu wierzytelności.

"Kwoty wykorzystywane na finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz wykorzystywane w celu zarządzania długiem Skarbu Państwa będą zwracane z rachunków pomocniczych ministra finansów na rachunek rezerw poręczeniowych i gwarancyjnych w wysokości i terminach umożliwiających realizację zobowiązań" - dodało CIR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)