Sejm za nowelą o dopłatach bezpośrednich; bez dopłat m.in. do produkcji malin

Nowy system wsparcia bezpośredniego dla rolników zakłada znowelizowana w piątek ustawa o dopłatach bezpośrednich. Przyjęte przez Sejm regulacje m.in. znoszą dopłatę do produkcji malin, zmniejszają płatność do krów, a zwiększają - do produkcji roślin wysokobiałkowych.

21.10.2016 10:35

Za rządowym projektem nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego opowiedziało się 412 posłów; przeciw było 16, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

Wcześniej Sejm odrzucił wniosek o odesłanie ustawy do ponownych prac w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożony przez posła PO Zbigniewa Ajchlera.

Następnie posłowie głosowali poprawki do noweli - odrzucili poprawkę zgłoszoną przez Platformę Obywatelską dotyczącą uwzględnienia pomniejszenia podstawy redukcji dopłat o koszty zatrudnienia. Chodzi o gospodarstwa, których dopłaty wynoszą 150 tys. euro rocznie. Jest ich w naszym kraju 119. Dotyczy to kwoty 20 mln euro rocznie. KE ograniczyła dopłaty do 150 tys. euro rocznie i zgodziła się, by je przeznaczyć na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Poprawkę tę negatywnie też zaopiniowała sejmowa komisja rolnictwa. Obecny na jej posiedzeniu wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki przypomniał, że "degresywność" dopłat została ustalona w poprzednich latach podczas negocjacji i obecnie jest prawem europejskim. Przepis ten można zmienić za zgodą Komisji Europejskiej, ale dopiero podczas przeglądu unijnej polityki rolnej - tłumaczył wiceminister. Dodał, że dlatego nie można takiej poprawki wprowadzić obecnie.

Jak tłumaczył podczas drugiego czytania projektu w środę poseł sprawozdawca Piotr Polak (PiS), zmiany w ustawie wynikają z analizy dotychczasowego funkcjonowania systemu wsparcia bezpośredniego oraz z zaleceń Komisji Europejskiej (KE). Dodał, że proponowane zmiany zostały notyfikowane przez KE.

Wprowadzane w ustawie zmiany dotyczą dopłat do roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich, buraków cukrowych, bydła, krów, owiec i kóz, a także wsparcia małych gospodarstw oraz warunków i trybu przyznawania zaliczek na poczet płatności bezpośrednich - poinformował poseł.

W miejsce dotychczasowych płatności do roślin wysokobiałkowych proponuje się wprowadzenie dwóch odrębnych form wsparcia, tj. płatności do roślin strączkowych na ziarno oraz płatności do roślin pastewnych. Według posła sprawozdawcy "dzięki tej zmianie dotychczasowy potencjał wsparcia będzie w tym segmencie lepiej wykorzystany".

W związku z poprawą opłacalności produkcji malin nie będzie dopłat do ich uprawy. Nadal będzie wspierana natomiast produkcja truskawek.

W przypadku płatności do buraków cukrowych zmiana polega na odejściu od zasady przyznawania płatności do powierzchni tzw. upraw kwotowych na rzecz całkowitej powierzchni upraw objętej umową, w związku z planowanym zniesieniem kwotowania produkcji cukru w UE od października 2017 r.

Obniżony zostanie limit dopłat do bydła i krów. Płatnością objęte będzie nie 30, ale 20 sztuk zwierząt. Uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie do hodowli owiec i kóz.

Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)