Trwa ładowanie...
d2engq1
15-01-2015 22:25

Sejm za większością poprawek Senatu do ustawy o obligacjach

Sejm zaakceptował w czwartek 12 z 16 poprawek Senatu do ustawy o obligacjach. Ustawa wprowadza m.in. możliwość emisji przez firmy nowego typu obligacji - wieczystych i podporządkowanych.

d2engq1
d2engq1

"Czasami zajmujemy się mniej ważnymi sprawami, a ta ustawa jest niezwykle ważna" - przekonywała posłów w debacie szefowa Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska (PO).

Najważniejsza przyjęta przez Sejm poprawka Senatu dotyczyła konsekwencji za nieprzekazywanie wydruków informacji i komunikatów publikowanych na stronie emitenta do instytucji je przechowującej, a także konsekwencji za nieprzechowywanie tych wydruków przez wymagany okres. Senatorowie zaproponowali, żeby obowiązywała za to kara grzywny, pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności. Posłowie to zaakceptowali.

Inna zaakceptowana przez Sejm senacka poprawka wprowadza obowiązek składania w sądzie rejestrowym warunków emisji obligacji, nawet jeśli zostały opublikowane na stronie internetowej emitenta. Kolejna przyjęta przez posłów poprawka senatorów wyraźnie wskazuje, że obowiązek ujawnienia w KRS maksymalnej wysokości kapitału zakładowego dotyczy obligacji zamiennych.

Pozostałe poprawki mają znaczenie głównie redakcyjne i doprecyzowujące.

d2engq1

Uchwalona przez Sejm w listopadzie ubiegłego roku całkiem nowa ustawa o obligacjach wprowadza nowe możliwości finansowania działalności gospodarczej, poszerzając katalog typów obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, w stosunku do starej ustawy z 1995 roku. Wprowadza ona możliwość emisji tzw. obligacji podporządkowanych oraz obligacji wieczystych. Ustawa nie stosuje się do obligacji NBP i skarbu państwa.

Wprowadzane ustawą obligacje wieczyste, to takie, które nie podlegają wykupowi, a świadczenie emitenta polega na zapłacie odsetek w formie renty wieczystej. Natomiast obligacje podporządkowane to takie, z których zobowiązania - w przypadku upadłości lub likwidacji emitenta - podlegają zaspokojeniu w kolejności wskazanej w warunkach emisji. Dotychczas tego rodzaju obligacje nie mogły być w Polsce źródłem kapitału, gdyż - ze względu na brak odpowiednich przepisów - nie można było ich emitować.

Według resortu finansów, który przygotował ustawę, Polski rynek kapitałowy jest niesymetryczny. Długoterminowe papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa należą do jego najsłabiej rozwiniętych segmentów. Tymczasem w wysoko rozwiniętych gospodarkach, obok emisji akcji oraz kredytów bankowych, to właśnie obligacje są dla przedsiębiorstw jednym z podstawowych źródeł finansowania.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2015 r.

d2engq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2engq1