Sejm za zmianami dot. finansowania oświetlenia dróg
Koszty oświetlenia dróg krajowych i ekspresowych będą dzielone pomiędzy gminy a Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad - przewiduje nowelizacja Prawa energetycznego, którą w piątek uchwalił Sejm.
24.04.2015 11:35
Za nowelą opowiedziało się 427 posłów, przeciw pięciu, a jeden wstrzymał się od głosu.
Zdaniem autorów ustawy zmiany odciążą gminy z obowiązku opłat za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad przebiegających przez ich teren oraz odcinków dróg krajowych na terenach niezabudowanych. Obecnie jest to obowiązek gmin. Teraz miałaby go w części przejąć Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
O zmianę przepisów gminy zabiegają już od dawna. Chcą płacić za oświetlenie, ale tylko tych dróg, które służą mieszkańcom gmin, gdyż na oświetlenie dróg tranzytowych nie mają środków.
Zgodnie z ustawą gminy nadal będą jednak płaciły za część dróg krajowych również poza terenem zabudowy, przeznaczonych do ruchu pieszych lub rowerów (np. chodniki, ścieżki rowerowe itp.) wymagających odrębnego oświetlenia.
Autorzy ustawy podkreślają, że problem dotyczy ponad 1,4 tys. gmin w Polsce, czyli blisko 60 proc. wszystkich gmin i 8 miast na prawach powiatu. Chodzi o oświetlenie 950 węzłów i ok. 6,8 tys. skrzyżowań; szacuje się, że koszty z tego tytułu wynoszą ok. 80 mln zł rocznie. Zdaniem projektodawców środki te pozostaną w budżetach gmin i trafią na rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych.
Ustawa spowoduje zwiększenie wydatków zarządcy dróg krajowych, tj. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na poziomie ok. 100 mln zł rocznie. (PAP)
(planujemy kontynuację)