Sejm znowelizował ustawę o rentach i emeryturach z FUS
Sejm znowelizował w piątek ustawę o
emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem
autorów przyjętych w ustawie rozwiązań, dzięki zmianom wzrosną
emerytury i renty. Posłowie opozycji mają jednak co do tego
wątpliwości.
Sejm znowelizował w piątek ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem autorów przyjętych w ustawie rozwiązań, dzięki zmianom wzrosną emerytury i renty. Posłowie opozycji mają jednak co do tego wątpliwości.
Posłowie-wnioskodawcy zmian, głównie z SdPl, chcieli podniesienia wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w zależności od wzrostu płac - maksymalnie o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.
O tym, jaki będzie to wskaźnik - według nowych przepisów - decydować ma, po negocjacjach, Komisja Trójstronna.
Obecnie waloryzacja rent i emerytur zależna jest od wskaźnika inflacji i następuje wtedy, gdy przekroczy on 5 proc. W 2006 r. będzie waloryzacja, ponieważ zsumowany wskaźnik inflacji w 2004 i 2005 r. przekroczy 5 proc.
Zdaniem Tadeusza Cymańskiego (PiS), przyjęte zapisy wcale nie oznaczają poprawy obecnego systemu waloryzacji.
_ To jest tylko deklaracja, pewna szansa, że przyszłoroczna waloryzacja może być nieco wyższa niż ta, którą regulują obecne przepisy _ - powiedział Cymański.
Cymański zaznaczył, że przyjęta nowelizacja nie zmieniła przepisów o 5-proc. progu inflacji, po przekroczeniu którego dokonuje się waloryzacji.
_ Jeśli miną trzy lata, a inflacja będzie stała i ceny nie będą rosły to waloryzacja i tak nastąpi. Natomiast wcześniej - tylko w przypadku, gdy zostanie przekroczony 5-procentowy próg inflacji. Ta ustawa nigdzie nie zawiera zapisu, że waloryzacja musi następować co roku _ - powiedział poseł PiS.