Trwa ładowanie...
d3x0tky

Selvita zbuduje nowe centrum rozwoju leków w Krakowie

Warszawa, 21.09.2016 (ISBnews) - Selvita zawarła przedwstępną umowę nabycia działki w Krakowie, na której planuje zbudować nowe budynki z przeznaczeniem na laboratoria rozwoju leków innowacyjnych. Harmonogram prac zakłada zakup działki w najbliższych miesiącach oraz przygotowanie pełnej dokumentacji i pozwoleń do końca 2017 r., podała spółka. Łączne koszty powyższych działań wyniosą ok. 8 mln zł, zaś na lata 2018-­2019 zaplanowana jest budowa i kompleksowe wyposażenie budynku, których koszt wyniesie ok. 62 mln zł.

Share
d3x0tky

Działka o powierzchni ok. 1,4 ha znajduje się kilkaset metrów od obecnych laboratoriów Selvity, zlokalizowanych w Parku Life Science należącym do Jagiellońskiego Centrum Innowacji - spółki-córki Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ).

"Docelowo na terenie nieruchomości powstać ma kompleks laboratoryjno-biurowy, składający się z trzech budynków o łącznej powierzchni ok. 14 tys. m2, które umożliwią zatrudnienie ok. tysiąca osób. Inwestycja zostanie podzielona na etapy. W pierwszym z nich Selvita planuje wybudować nowoczesny budynek o powierzchni ok. 5 tys. m2" - czytamy w komunikacie.

Harmonogram prac zakłada zakup działki w najbliższych miesiącach oraz przygotowanie pełnej dokumentacji i pozwoleń do końca 2017 r. Łączne koszty powyższych działań wyniosą ok. 8 mln zł, z czego 75% zostanie sfinansowanych z kredytu, a pozostała kwota ze środków własnych. Na lata 2018-2019 zaplanowana jest budowa i kompleksowe wyposażenie budynku, których koszt wyniesie ok. 62 mln zł.

"Dostęp do wysokiej jakości powierzchni laboratoryjnych jest jednym z kluczowych wymagań Selvity na drodze do budowy największej w Europie firmy drug discovery. Długo analizowaliśmy dostępne możliwości w różnych miastach Polski i podjęliśmy decyzję o wynajmie laboratoriów w Poznaniu, które rozpoczną działalność na początku 2017 r. Selvita będzie się jednak rozwijać przede wszystkim w Krakowie, dlatego potrzebujemy zapewnić sobie wysokiej jakości infrastrukturę także w naszej centrali. W realiach polskiego rynku nieruchomości laboratoryjnych gwarantuje nam to jedynie budowa nowego obiektu" - powiedział wiceprezes Bogusław Sieczkowski, cytowany w komunikacie.

d3x0tky

Spółka oczekuje, że w realizacji inwestycji wykorzysta istniejące i planowane mechanizmy wsparcia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w Polsce oraz finansowanie bankowe. Inwestycja będzie realizowana na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwala liczyć na ułatwienia podatkowe.

"Jesteśmy rentowni i dynamicznie zwiększamy sprzedaż. Nie mamy jednocześnie żadnych istotnych zobowiązań finansowych. Tylko od początku tego roku pozyskaliśmy niemal 80 mln zł grantów na programy realizowane do 2020 r., wśród których są również dotacje na rozwój infrastruktury. Wszystko to pozwala nam ze spokojem patrzeć na ten ambitny projekt" - podkreślił Sieczkowski.

W lutym tego roku Selvita poinformowała o podpisaniu umowy dzierżawy laboratoriów w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu. Według aktualnego harmonogramu, oddział ma rozpocząć działalność w I kw. 2017 r. Początkowo na powierzchni 500 m2 pracę znajdzie ok. 50 osób, jednak docelowo zarówno powierzchnia, jak i liczba pracowników mają się podwoić.

W 2015 r. Selvita otworzyła biura sprzedażowe w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie, w Regionie Bostonu i Regionie San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Działalność zagranicznych biur ma istotny wpływ na osiągane przez spółkę przychody, przede wszystkich w segmencie usługowym.

d3x0tky

Od początku 2016 r. Selvita pozyskała ponad 70 mln zł dotacji do zrealizowania do 2020 r., których głównym przedmiotem jest rozwój przedkliniczny i kliniczny kolejnych projektów innowacyjnych. W I półr. przychody w tytułu dotacji wyniosły 7,3 mln zł wobec 5,7 mln zł rok wcześniej.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.

(ISBnews)

d3x0tky

Podziel się opinią

Share
d3x0tky
d3x0tky