Trwa ładowanie...
senat
12-12-2013 11:05

Senat za pożyczką w 2014 r. dla Mazowsza na spłatę janosikowego

Senat opowiedział się w czwartek za poprawką do noweli ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zakłada ona, że w 2014 r. Mazowsze otrzyma z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części janosikowego.

Share
Senat za pożyczką w 2014 r. dla Mazowsza na spłatę janosikowegoŹródło: AFP, fot: Janek Skarżyński
ds719fo

Zgodnie z przyjętą jednogłośnie przez Senat poprawką - zgłoszoną przez grupę senatorów: Kazimierza Kleinę, Aleksandra Pocieja, Stanisława Jurcewicza (PO) i Marka Borowskiego (niezależny) i zaaprobowaną w środę przez senackie komisje budżetu oraz samorządu terytorialnego - jeśli w 2014 r. województwo będzie musiało uiścić w ramach janosikowego więcej niż 400 mln zł, to może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na kwotę powyżej tej wartości. Chodzi tu o Mazowsze, które w przyszłym roku będzie musiało wyasygnować 640 mln zł janosikowego.

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze.

Jak mówił w środę PAP przewodniczący komisji budżetu senator PO Kazimierz Kleina, warunkiem uzyskania pożyczki będzie zaprezentowanie programu ostrożnościowego, w którym województwo przedstawi plan racjonalizacji swoich wydatków. - Ta pożyczka będzie oprocentowana, ale jednocześnie rozłożona na bardzo wiele lat - dodał Kleina.

ds719fo

Wcześniejszy zapis w noweli uchwalonej przez Sejm, wprowadzony za sprawą poprawki zgłoszonej przez posłów PSL, przewidywał, że Mazowsze będzie mogło uiścić w latach 2015-2017 część kwoty janosikowego, powyżej 400 mln zł, czyli 240 mln zł. Zapisowi takiemu sprzeciwiały się jednak pozostałe województwa, gdyż odbyłoby się to ich kosztem. Poprawka wprowadzona przez Senat zmienia ten wcześniejszy zapis noweli.

Celem nowelizacji, którą przygotował rząd, jest uregulowanie kwestii dotyczącej podziału środków rezerwy subwencji ogólnej. W uzasadnieniu do przepisów wskazano, że przyjęte rozwiązania będą podstawą do przekazania jednostkom samorządu terytorialnego dodatkowych środków z budżetu państwa. Ustawa określa, dla jakich samorządów będzie przeznaczona rezerwa subwencji ogólnej. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z niej skorzystać jednostki, w których dochody są niższe od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Na dodatkowe pieniądze będą mogły liczyć też samorządy realizujące zadania własne z zakresu pomocy społecznej (np. na poprawę funkcjonowania domów pomocy społecznej) oraz jednostek, które zostały dotknięte stratami w infrastrukturze w wyniku zdarzeń losowych.

Uprawnione do uzyskania środków z rezerwy subwencji ogólnej będą też gminy, które w roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa.

ds719fo

Rezerwę subwencji ogólnej będzie dzielił minister finansów w porozumieniu z reprezentacją jednostek samorządu terytorialnego. Podstawą do wyliczenia rezerwy będą dane o wielkości subwencji ustalonej na rok budżetowy. Zgodnie z nowelą do podziału przyjmowane będą dochody i wydatki za rok bazowy wskazane w sprawozdaniach samorządów, z uwzględnieniem korekt złożonych do 30 czerwca roku budżetowego do właściwych regionalnych izb obrachunkowych.

Teraz nowelą zajmie się Sejm.

ds719fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds719fo
ds719fo