Senat zajmie się zmianami w VAT dla usług telekomunikacyjnych
W tym tygodniu senatorowie zajmą się uchwalonymi niedawno przez Sejm zmianami w podatku VAT. Przewidują one uproszczenie rozliczeń tego podatku m.in. dla usług telekomunikacyjnych świadczonych w innych krajach UE.
Ustawa jest implementacją jednej z unijnych dyrektyw i wprowadza opodatkowanie VAT-em usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych "na rzecz osób niebędących podatnikami w miejscu ich konsumpcji", w państwach UE, w których podatnicy ci nie mają siedziby działalności gospodarczej.
Oznacza to, że podatek VAT od tych usług będzie przypisany państwu członkowskiemu UE, w którym odbiorca usług (konsument) jest zlokalizowany.
"Aby nowe zasady określania miejsca świadczenia nie oznaczały dla usługodawców znaczącego obciążenia administracyjnego związanego z koniecznością rejestracji w każdym państwie członkowskim, w którym siedzibę ma usługobiorca, postanowiono wprowadzić uproszczony system rozliczania podatku VAT, analogiczny do obecnie funkcjonującego w odniesieniu do usług elektronicznych świadczonych przez podmioty zagraniczne spoza UE" - głosi uzasadnienie ustawy.
Proponowane uproszczenie przewidziane jest dla wszystkich podatników świadczących wskazane trzy rodzaje usług - zarówno dla podatników na terytorium UE (procedura unijna), jak i dla podmiotów zlokalizowanych poza Unią (procedura nieunijna).
"Podatnik, który wybierze rozliczanie podatku VAT za pomocą tej procedury, może zarejestrować się w małym punkcie kompleksowej obsługi w danym państwie członkowskim (państwo członkowskie identyfikacji), w którym będzie składać drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT i wpłacać należną wszystkim państwom członkowskim UE kwotę VAT. Kwoty VAT będą przez administracje przekazywane do właściwych państw członkowskich konsumpcji, czyli tam, gdzie są odbiorcy tych usług" - dodano w uzasadnieniu.